15 ton nielegalnych wyrobów tytoniowych nie trafi na rynek

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu oraz przy współpracy mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zlikwidowali kolejną grupę przestępczą. Jej członkowie trudnili się nielegalną produkcją i dystrybucją tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Łącznie zatrzymano 12 osób. Podejrzanym grozi kara nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z Izbą Celną ustalili, że na terenie Wielkopolski działa zorganizowana grupa przestępcza. Sprawcy, pod pozorem legalnie prowadzonej działalności, sprzedawali wyroby tytoniowe, nie odprowadzając z tego tytułu należnego podatku. W wyniku podejmowanych na przestrzeni kilkunastu miesięcy działań, funkcjonariusze zlikwidowali kilka krajalni i miejsc przechowywania nielegalnego tytoniu. Ponadto stróże prawa zabezpieczyli wiele maszyn do produkcji tytoniu, a także 6 ton tytoniu i 9 ton suszu tytoniowego.

Policjanci ustalili, że na terenie powiatu śremskiego sprawcy zorganizowali punkty, gdzie mielili i magazynowali znaczne ilości tytoniu. Następnie rozprowadzali krajankę tytoniową wśród odbiorców indywidualnych i hurtowych na terenie całej Polski.

Na początku marca br. funkcjonariusze zatrzymali do tej sprawy 12 osób. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi kara do 10 lat więzienia.

Z wyliczeń Izby Celnej wynika, iż przestępcy swoją działalnością doprowadzili do uszczuplenia należności wobec Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconej akcyzy i podatku VAT w kwocie ponad 10 mln złotych.

Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.

CBŚP Poznań

Related Articles