5 porad dla podróżujących do Turcji

Turcja to kraj charakteryzujący się ogromną różnorodnością kultur, tradycji, krajobrazów, ludzi, kuchni, historii, sztuki, a co za tym idzie, kraj ten ma nieograniczone możliwości przeżycia przygody. Turcja jest jednym z głównych kierunków wakacyjnych ze względu na słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego i Egejskiego oraz niepowtarzalne krajobrazy Kapadocji i Pamukkale. Ponad 20 milionów ludzi odwiedza ten piękny i ciekawy kraj każdego roku – nie tylko w miesiącach letnich. Oto kilka porad, które uczynią tureckie wakacje turecki wyjątkowymi i pozwolą uniknąć niepotrzebnych problemów.

1. Wiza

Tureckie przepisy celne wymagają od obywateli wielu krajów, w tym mieszkańców Polski, posiadania wizy aby udać się do Turcji. Podróżując z biurem podróży taką wizę z pewnością otrzymasz. Jeśli podróżujesz sam, wykupując jedynie bilet lotniczy w biurze podróży, możesz szybko i łatwo postarać się o wizę poprzez stronę internetową. Przed otrzymaniem wizy, upewnij się, że twój paszport ma ważność dłuższą, o co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy Turcji. W innym wypadku tureccy celnicy mogą odmówić ci wjazdu. Otrzymanie wizy trwa nawet do kilku tygodniu, dlatego warto o tym pomyśleć wcześniej.

2. Poznaj odrobinę język turecki

Poza największymi miastami i obleganymi kurortami w Turcji, niewiele osób mówi po angielsku. Dobra wiadomość jest taka, że turecki nie jest trudny – zwłaszcza niezbędne w komunikacji zwroty. Ludzie w Turcji są zazwyczaj cierpliwi i mili, dlatego widząc odrobinę twojego wysiłku, z pewnością postarają się ciebie zrozumieć. Podstawowe zwroty na pewno znajdziesz w większości przewodników. Nauczysz się ich nawet w czasie podróży samolotem.

3. Kuchnia turecka

Kuchnia turecka z pewnością zachwyci zarówno wegetarian, jak i miłośników mięsa. To jedna z najlepszych kuchni na świecie. I wbrew pozorom to nie tylko kebab! Charakteryzuje się ona mieszanką najróżniejszych smaków i aromatów, często bardzo egzotycznych. Aby spróbować najlepszych potraw wybierz mniejsze, rodzinne restauracje. Często też jedzenie jest sprzedawane na ulicy – to prawdziwie wyborna uczta. Tylko pamiętaj – zamawiaj małe porcje, bo z pewnością będziesz chciał spróbować wielu dań.

4. Gotówka w różnych walutach

Jadąc do Turcji wyposaż się w gotówkę! Najlepiej noś ze sobą pieniądze w różnych walutach, w małych nominałach. Najłatwiejsze waluty do przeliczenia na liry tureckiej to dolary i euro, także ceny w kantorach są dla nich najlepsze. Bankomaty znajdują się w całej Turcji, ale nie należy na nich polegać, może okazać się, że nie będziesz mógł skorzystać ze swojej karty bankomatowej. Czeki podróżne także nie są zalecane. W większości sklepów nie będą zaakceptowane. Najlepszym źródłem pieniędzy w Turcji jest własny portfel z gotówką.

5. Odpowiedni strój

Położenie Turcji, zarówno w Europie, jak i Azji, stworzyło połączenie, gdzie Wschód spotyka Zachód. Tureckie miasta są bardzo kosmopolityczne, ale społeczności wiejskie często ściśle zachowują swoje stare zwyczaje i tradycje. Jeśli decydujesz się na wyjazd do Turcji i spędzanie czasu nie tylko w wielkich miastach i kurortach, musisz zdawać sobie sprawę z właściwej etykiety ubioru. Także wyruszając na jednodniowe wycieczki należy o tym pamiętać. W szczególności kobiety powinny się dowiedzieć, jak się ubrać, żeby uniknąć niechcianych uwag. Pamiętaj, aby kupić bądź zabrać ze sobą chustę lub szal – z pewnością się przyda, gdy znajdziesz się w bardziej konserwatywnym regionie.

Podróż do Turcji z pewnością dostarczy wielu wrażeń, zarówno estetycznych, jak i smakowych oraz pozwoli wypocząć równocześnie obcując z ciekawa kulturą. Urlop w Turcji to szansa na delektowanie się słońcem na piaszczystych plażach. Kurorty w obrębie Morza Egejskiego i Śródziemnego kuszą gwarantowaną pogodą, niskimi cenami i wspaniałymi widokami. Dla tych, którzy uwielbiających poznawać nowe miejsca Turcja to możliwość zetknięcia się wyjątkowymi tradycjami i wspaniałymi zabytkami.

Related Articles