Bestsellery na Halloween – książki z dreszczykiem

Sensacja, kryminał, thriller – czas na rozrywkę z pazurem! Z okazji Halloween, ale również na długie jesienne wieczory, Merlin.pl przygotował zestawienie hitów, po które sięgamy najchętniej, gdy potrzeba nam mocnych wrażeń. A tu od lat niepodzielnie rządzą Stephen King, Dan Brown czy Stieg Larsson.

Merlin.pl, pierwsza księgarnia internetowa na polskim rynku, a obecnie jeden z największych e-sklepów, przeanalizował bestsellery w kategorii Sensacja i Kryminał oraz Horror i Thriller z ostatnich 15 lat*. Najpopularniejszymi autorami mrocznych lub trzymających w napięciu historii są Dan Brown oraz Stephen King, jednak rekordy popularności biły również m.in. trylogia „Millenium” Stiega Larssona, książki Henninga Mankella, Harlana Cobena czy Johna Grishama.

A jakich polskich autorów czytaliśmy i czytamy najchętniej? Na liście bestsellerów w kategorii Sensacja i Kryminał w Merlin.pl, według danych sprzedażowych z ostatnich lat, dominują: Marek Krajewski (kolejno: Dżuma w Breslau, Festung Breslau, Erynie, Głowa Minotaura, Liczby Charona), Joanna Chmielewska (Krętka blada, Rzeź bezkręgowców, Kocie worki), Zygmunt Miłoszewski (Ziarno prawdy, Bezcenny, Uwikłanie).

Najlepiej sprzedające się książki w kategorii Sensacja i Kryminał oraz Horror i Thriller w latach 1999-2014, w Merlin.pl:

Sensacja i kryminał:
1.    Cykl o Robercie Langdonie – Dan Brown
2.    Trylogia „Millenium” – Stieg Larsson
3.    Cykl o Eberhardzie Mocku – Marek Krajewski
4.    Sprawiedliwość owiec – Leonie Swann
5.    Kryminalna seria Camilli Lackberg

Horror i thriller:
1.    Ręka Mistrza – Stephen King
2.    Chińczyk – Henning Mankell
3.    Afgańczyk – Frederick Forsyth
4.    Tylko Jedno Spojrzenie – Harlan Coben
5.    Nielegalni – Vincent V. Severski

A co obecnie jest na topie? Fani historii z dreszczykiem już czekają na premierę nowej książki Stephena Kinga, Przebudzenie (w sprzedaży od 13 listopada), która pojawi się na rynku zaledwie w kilka miesięcy po premierze ostatniego tytułu Mistrza, Pan Mercedes. Na liście bestsellerów  króluje także Zaginiona dziewczyna autorstwa Gillian Flynn, z okładką filmową – książkę wydano w 2012 roku, jednak obecnie tytuł święci triumfy na fali popularności filmu z Benem Affleckiem (w kinach od października). W kategorii Sensacja i kryminał na liście przebojów dominuje niezawodny Harlan Coben z Tęsknię za tobą, ale na podium najlepiej sprzedających się tytułów są również Gniew Zygmunta Miłoszewskiego czy Jedwabnik Roberta Galbraitha (J.K. Rowling).

Obecnie na topie:

Sensacja i kryminał
1. Tęsknię za tobą – Harlan Coben
2. Gniew – Zygmunt Miłoszewski
3. Jedwabnik – Robert Galbraith (J.K. Rowling)
4. Nieśmiertelni – Vincent V. Severski
5. Sejf 3. Gniazdo Kruka – Tomasz Sekielski

Horror i thriller
1. Przebudzenie – Stephen King
2. Zaginiona dziewczyna – Gillian Flynn
3. Czarna loteria – Tess Gerritsen
4. Rogi – Joe Hill
5. Projekt Kraken – Douglas Preston

*dane sprzedażowe sklepu Merlin.pl za lata 1999-2014

Bestsellery-na-Halloween

Related Articles