BIK – w jaki sposób sprawdzić, czy jestem w bazie Biura Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK jest jedną z głównych polskich baz danych, które zawierają informacje dotyczące pożyczkobiorców oraz kredytobiorców. To baza, która tworzona jest przez banki, SKOK-i oraz przez firmy pożyczkowe. Kto dostaje się do BIK i jak sprawdzić, czy jesteśmy w bazie?

Instytucje finansowe korzystają z baz BIK w dwóch głównych celach. Przede wszystkim po to, aby sprawdzić, czy klient jest godny zaufania i można pożyczyć mu pieniądze, a także po to, aby przyspieszyć cały proces przyznawania pożyczek czy kredytów, bez konieczności proszenia o szereg dodatkowych dokumentów.

Kto dostaje się do BIK?

Istnieje przekonanie, że w BIK znajdują się tylko informacje dotyczące dłużników. To jednak nieprawda, ponieważ tak naprawdę w bazach Biura Informacji Kredytowej znajdziemy dane dotyczące każdego, kto kiedykolwiek skorzystał z oferty pożyczki lub kredytu.

Dane te, jak wspomnieliśmy na wstępie, są przekazywane przez banki, a także inne instytucje, w tym firmy pożyczkowe działające pozabankowo, na przykład GetBucks.com. Dane dotyczą nie tylko pożyczek czy kredytów udzielonych, ale również zapytań o pożyczki i kredyty.

Historia kredytowa w BIK

Na podstawie danych przekazywanych do BIK tworzona jest historia kredytowa, która wyrażana jest w formie scoringu, czyli specjalnych punktów. Im więcej punktów zgromadzimy, tym lepsza nasza wiarygodność kredytowa, co oznacza, że możemy wtedy łatwiej wziąć inne pożyczki czy kredyty. Oczywiście, gdy nie będziemy spłacali zadłużenia, w bazach także zostanie to odnotowane – wystarczy zwlekanie ze spłatą 60 dni lub 30 dni od momentu uzyskania monitu o zadłużeniu.

Jeśli chcemy sprawdzić, jak wygląda nasze konto w BIK, możemy zrobić to za darmo na stronie internetowej instytucji, pobierając specjalny raport. Także BIK udostępnia nam inne usługi, na przykład Alerty BIK, które informują o tym, że ktoś chce wziąć kredyt lub pożyczkę na nasze nazwisko.

Zatem wtedy, gdy bierzesz pożyczki i spłacasz je regularnie, na przykład w GetBucks.com, nie masz się czego obawiać. Twoja pozytywna historia kredytowa w BIK działa na twoją korzyść!

Related Articles