Co to jest kredyt celowy?

Kredyt celowy to konkretny produkt banku, z którego korzysta coraz więcej osób. Okazuje się, że można zaciągnąć kredyt na określony cel i cieszyć się preferencyjnymi warunkami spłaty całego zobowiązania. Do najpopularniejszych kredytów tego typu zalicza się kredyt mieszkaniowy oraz kredyt samochodowy. Właśnie ten drugi opiszemy szczegółowo poniżej.

Określ cel

Do placówki danego banku można udać się dopiero wtedy, gdy kredytobiorca ma jasno sprecyzowany cel zaciągnięcia kredytu. To właśnie istota kredytów celowych. Instytucje bankowe udzielają ich tylko wtedy, gdy dokładnie wiedzą, na co kredytobiorca przeznaczy otrzymane środki.

Zakup samochodu jest dzisiaj celem, na jaki kredyty zaciągane są najczęściej. Instytucje bankowe udzielają ich zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. Kredyt można zaciągnąć na auto prosto z salonu albo używane. Ogromną zaletą jest to, że kredytobiorca od razu staje się właścicielem pojazdu i może nim swobodnie dysponować. Może samochód pożyczać albo go sprzedać i spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

 Ustal preferencyjne warunki

Kredyty celowe są z reguły znacznie bardziej korzystne niż tradycyjne kredyty gotówkowe na dowolny cel. Cechuje je niższe oprocentowanie, przez co kredyt samochodowy jest po prostu tańszy. Wszystko dlatego, że kredyt celowy jest najczęściej odpowiednio zabezpieczany.

Banki mogą wymagać wkład własny albo to cel stanowi zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności dłużnika. To gwarancja dla banku, dzięki której odwdzięcza się kredytobiorcy lepszymi warunkami kredytowania. W przypadku kredytu samochodowego kredytobiorca może ustalić również dodatkowe, korzystne warunki. Umowa do 5 lat, kwota kredytu do 500 tysięcy złotych czy możliwość przedłużenia gwarancji na auto to tylko niektóre z nich.

Czy otrzymasz kredyt celowy?

Banki, które udzielają kredyty celowe, weryfikują potencjalnych kredytobiorców. Okazuje się, że ci muszą  dokonać znacznie więcej formalności niż klienci, którzy chcą uzyskać zwykły kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy zostanie udzielony po sprawdzeniu zdolności kredytowej kredytobiorcy. Jest ona analizowana na standardowych zasadach. Pomocny staje się wkład własny i zabezpieczenie, które w przypadku chęci zakupu auta jest bezsprzeczne. Pamiętajmy jednak, że bank weźmie też pod uwagę wartość pojazdu oraz jego stan.

Co zyskujesz?

Wiele osób zastanawia się, czy skorzystać z kredytu celowego na samochód, czy jednak nabyć auto drogą leasingu. Przedstawiamy główne zalety kredytu samochodowego, dzięki którym na pewno podejmiesz słuszną decyzję:

  • zaciągając kredyt samochodowy, jesteś od razu prawowitym właścicielem pojazdu i możesz nim dowolnie dysponować, nawet sprzedać,
  • samochód może być kredytowany bez względu na źródło jego pochodzenia: właściciel prywatny, komis, dealer samochodowy,
  • możesz negocjować warunki kredytu: dłuższy okres trwania umowy, niższe raty, wcześniejsza spłata kredytu,

Możliwe ograniczenia

Musisz przygotować się na konieczność posiadania tzw. wkładu własnego. Ograniczeniem może być też zabezpieczenie banku – w przypadku samochodu zostanie on zabrany, jeśli dłużnik nie będzie spłacał należności w terminie.

W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu gotówkowego, w przypadku kredytu celowego środki zazwyczaj nie trafiają na konto bankowe kredytobiorcy. Bank przelewa je od razu na rachunek kontrahenta, który oferuje daną usługę lub produkt. W przypadku kredytu samochodowego jest to oczywiście dotychczasowy właściciel pojazdu.