Czego nie wiesz o OC?

To, że ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe, wie każdy kierowca. Niewielu jednak zna przepisy, dotyczące braku OC lub jego nieważności. Warto wiedzieć, co grozi nam za brak OC i pilnować naszych polis.

W Polsce każdy samochód i inny pojazd mechaniczny musi posiadać ważne OC, nawet jeżeli nie porusza się po drogach, został skradziony, zniszczony itd. Wszystkie zarejestrowane pojazdy powinny mieć opłacane składki.

Regularne opłacanie OC to podstawa

Żadne ubezpieczenie nie opłaci się samo, nawet, jeśli posiadasz najtańsze OC, musisz opłacać składki na czas. W przeciwnym wypadku grożą ci poważne konsekwencje. Regularność w płatnościach to jedna z postaw, na które zwraca uwagę później ubezpieczyciel. Jeżeli jesteś lojalnym klientem i nie zalegasz z płatnościami, często możesz liczyć na różne profity. Natomiast każda zwłoka jest odnotowywana. Poza tym za brak ważnego OC grożą kary finansowe, o których wie tylko co któryś kierowca.

Najtańsze OC ≠ darmowe OC

W 2012 roku zmieniły się zasady naliczania kar za brak lb nieważne ubezpieczenie OC. Wcześniej kara za taki występek obejmowała kwotę 1980 złotych i była to podstawowa stawka. Obecnie trochę się to zmieniło i kary przedstawiają się następująco, gdzie za podstawę służy kwota minimalnego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę:

  • samochody osobowe zapłacą 3360 zł;
  • samochody ciężarowe, autobusy i ciągniki zapłacą 5040 zł;
  • wszystkie inne pojazdy mechaniczne zapłacą 560 zł.

Ważne! Wysokość kary uzależniona jest nie tylko od rodzaju twojego pojazdu, lecz także od okresu, przez który nie posiadasz ważnego OC!!!

Kara za nieważne OC a czas bez polisy

  • do 3 dni – 20 proc. podstawowej kary;
  • 4 – 14 dni – 50 proc. podstawowej kary;
  • Ponad 14 dni – 100 proc. podstawowej kary.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – bać się czy nie?

To, czy opłacasz prawidłowo składki i nie zalegasz z opłatami weryfikuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli cokolwiek mu się nie spodoba może wysłać pismo, w którym poprosi o przedstawienie ważnego i wykupionego na rok oraz regularnie opłacanego ubezpieczenia OC.

Najtańsze OC lekiem na bolączki

Prawda jest taka, że zupełnie nie warto ryzykować kar oraz zainteresowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. To, jakie nieprzyjemności możemy mieć przez własną głupotę są niewspółmierne z wysokościami składek za OC. Jeżeli nie opłacamy składki, bo uważamy, że OC jest za drogie, to znajdźmy tańsze. Wystarczy, że wykupimy najtańsze OC, jakie proponuje rynek i po sprawie. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne i tak będą takie same wszędzie, więc nie warto płacić więcej. To, co zaoszczędzimy możemy przeznaczyć na ważny dla nas cel.

 

Related Articles