Czy poliester jest skończony?

Ubrania z poliestru mają przed sobą długą i pomyślną przyszłość. Jak to możliwe, skoro są przeciwieństwem tkanin naturalnych, uważanych za najlepsze?

142487123572610300

Poliester nie cieszy się dobrą opinią. Obrońcy środowiska wskazują na środki chemiczne wykorzystywane do jego produkcji. Użytkownicy zwracają uwagę na niską przewiewność odzieży szytej z tego materiału. A jednak – poliester ma także pewne zalety.

Mniejsze szkody w środowisku

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Tekstylnych (ETSA) odzież robocza wykonana z poliestru mniej szkodzi środowisku niż ta produkowana w całości z bawełny. Podobnie, lepiej wypadają produkty, które zawierają mieszankę obu rodzajów materiałów.

Z badania dowiadujemy się, że to efekt przede wszystkim większej wytrzymałości poliestru oraz tego, że szybciej schnie. Ubrania z poliestru można także ponownie przerabiać, co nie jest bez znaczenia dla środowiska naturalnego.

Mniej spodni na pracownika

Konkrety? Proszę bardzo. Przeciętny pracownik wykorzystujący ubrania robocze wykonane w całości lub częściowo z poliestru zużywa ich nawet o jedną czwartą mniej niż ten, który nosi odzież w pełni naturalną. Zamiast wykorzystywać, przeciętnie, 1,8 spodni rocznie, potrzebuje ich jedynie 1,4. Ponieważ ubrania muszą być wymieniane rzadziej, zużycie energii do ich produkcji jest niższe.

Podobnie rzecz ma się z czasem potrzebnym do wysuszenia ubrań. W raporcie ETSA przyjęto, że suszarka (profesjonalna, w pralni przemysłowej) wykorzystuje gaz. Do wysuszenia ubrań z poliestru lub mieszanki tego materiału i bawełny potrzeba o połowę mniej tego paliwa niż do tej samej operacji prowadzonej na odzieży w pełni naturalnej.

Niższa emisja dwutlenku węgla

Nie można zapominać o recyklingu. Poliester można z powodzeniem przerobić na butelki lub inne produkty tekstylne. Co oznacza, że można zmniejszyć mimo wszystko szkodliwą produkcję nowych partii materiału.

Analitycy przeliczyli, ile dwutlenku węgla potrzeba do produkcji i eksploatacji ubrań obu rodzajów. Licząc od początku procesu produkcji do utylizacji odzieży mieszanka bawełny i poliestru emituje o 10 proc. mniej dwutlenku węgla.

Bardziej praktyczny w zastosowaniu

Także z punktu widzenia użytkownika poliester może mieć zalety. Jak już zostało powiedziane, szybciej schnie. Ponadto jest znacznie mniej podatny na gniecenie. Co oznacza, że można oszczędzić na czasie potrzebnym na prasowanie.

Warto także pamiętać o tym, że poliester charakteryzuje się większą termoizolacją niż bawełna. Nie nasiąka wilgocią, co może być ważne przy pracy na zewnątrz. Nie bez przyczyny tak popularne są ubrania wykonane z polaru, który bazuje na poliestrze właśnie.

Wniosek? Doniesienia o śmierci ubrań z poliestru wydają się być przesadzone. Materiał ma się dobrze, a badania ETSE wskazują, że czeka go długa i pomyślna przyszłość.

Autor artykułu
artykuł został przygotowany we współpracy ze specjalistami z CWS-Boco