Czym jest technologia RFID?

Technologia Radio Frequency Identification (RFID) to bezprzewodowa (radiowa) identyfikacja znaczników RFID. Polega na kodowaniu informacji w elektronicznej etykiecie, która składa się z anteny i procesora.

Jak działa RFID?

Radio Frequency Identification wykorzystuje sygnały radiowe do bezprzewodowej wymiany danych pomiędzy etykietą RFID a czytnikiem RFID, który może jednocześnie czytać i przetwarzać setki etykiet znajdujących się w ich zasięgu.

Tag RFID (etykieta) składa się z anteny i procesora. Dane zapisywane są w pamięci podręcznej procesora i transmitowane za pomocą anteny. Prędkość transmisji i zasięg zależą od częstotliwości, wielkości anteny, mocy promieniowania i stopnia zakłóceń sygnału. Etykiety RFID mogą występować w konfiguracji RO (tylko odczyt), RW (odczyt i zapis) oraz WORM (jednorazowy zapis, wielokrotny odczyt).

Gdzie stosuje się technologie RFID?

Technologia RFID znajduje swoje zastosowanie w systemach automatycznej identyfikacji. Jest uzupełnieniem technologii kodów kreskowych i jej technologicznym zastępcą. RFID wykorzystywane jest w sieciach sprzedaży detalicznej, gdzie pełni funkcję kontroli asortymentu oraz systemu antykradzieżowego.

RFID wykorzystywane jest przez firmy logistyczne oraz magazynowe. Tagi RFID służą do znakowania towarów w magazynach zarówno na etapie produkcji, jak i w momencie gdy towar trafia do właściwego magazynu. Przyjęcie i wydanie odbywa przy pomocy stacjonarnych bramek RFID, co pozwala na usprawnienie procesów logistycznych. Kompletacja oraz kontrola jakości najczęściej wspierana jest przez kolektory danych wyposażone w czytnik RFID.

Radio Frequency Identification znajduje także zastosowanie w systemach parkingowych, co umożliwia identyfikacje pojazdów z odległości nawet do ok. 6 metrów. RFID przyspiesza proces inwentaryzacji, identyfikacji odzieży w pralni czy podczas imprez sportowych.

Zalety technologii RFID

Technologia RFID przynosi realne korzyści wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy dostęp do kodu kreskowego, w celu jego odczytania, a także wymagane jest ograniczenie czasu i wkładu pracy przy odczycie informacji o produkcie.

Wśród najważniejszych zalet technologii RFID można wymienić szybką identyfikację elementów jednostki logistycznej bez konieczności jego rozpakowywania. RFID umożliwia modyfikację danych w poszczególnych etapach łańcucha dostaw oraz wielokrotnego wykorzystania etykiety.

Radio Frequency Identification to technologia, która niesie ze sobą korzyści biznesowe. Wykorzystywana jest tam, gdzie istotne jest zmniejszenie straty, zwiększenie efektywności lub poprawa jakości obsługi.