Dopalacze przechwycone przez policjantów

Policjanci z wałbrzyskiej komendy wraz z pracownikami Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzili działania w jednym z punktów usługowych podejrzewanych o handel dopalaczami. Zabezpieczono blisko 100 sztuk środków zastępczych. Substancje rozprowadzane były poprzez sprzedaż przedmiotów określanych jako „śmieszne rzeczy”.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu prowadząc działania ukierunkowane na zwalczanie przestępczości narkotykowej, na podstawie rozpracowania operacyjnego, przeprowadzili na terenie miasta realizację, której efektem było ujawnienie dopalaczy.

Po wejściu wspólnie z pracownikami Inspektoratu Sanitarnego do jednego z punktów usługowych działających w Wałbrzychu, policjanci znaleźli i zabezpieczyli blisko 100 sztuk opakowań środków zastępczych. Ustalono, że właścicielem sklepu jest 32 – letni mężczyzna. Całość materiałów wraz z zabezpieczonym towarem przekazano do sanepidu. Próbki zostaną poddane teraz szczegółowej analizie pod względem ich zawartości przez biegłych z tego zakresu.

Jeśli okaże się, że zabezpieczone substancje zawierają związki zagrażające życiu lub zdrowiu, wówczas oprócz przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii lub ustawy o państwowej inspekcji sanitarnej, w grę mogą wchodzić także przepisy kodeksu karnego dotyczące narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Pamiętajmy, że dopalacze to bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia substancje, których skład nie jest znany do końca. Jest on dość często modyfikowany, co wiąże się z nieprzewidzianą reakcją ludzkiego organizmu po zażyciu takich środków.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Related Articles