eFaktoring lekiem na problemy małych firm. Pierwsza taka usługa w Polsce

Już dzisiaj nie tylko średnie i duże firmy, ale również mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z finansowania swojej działalności usługą faktoringu. Co więcej, mogą zabezpieczyć swoją płynność finansową wyłącznie za pośrednictwem internetu – bez wychodzenia z domu i konieczności dostarczania dokumentów. Taką innowacyjną, pierwszą na polskim rynku, usługę świadczy NFG, spółka wchodząca w skład konsorcjum Kaczmarski Group. Jest ona dostępna w ramach Systemu Terminowych Płatności FairPay.pl.

Na pieniądze od swoich kontrahentów najdłużej czekają zazwyczaj najmniejsze firmy. Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę w przypadku mikroprzedsiębiorstw to 3 miesiące i 24 dni. Największe firmy czekają na przelew średnio o miesiąc krócej. To wyniki najnowszej edycji cyklicznego badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

– Im mniejsza firma, tym większy ma problem – uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Najmniejsi przedsiębiorcy, nie dość, że najdłużej czekają na swoje pieniądze, to dodatkowo ich kondycja finansowa jest najbardziej zależna od pojedynczych opóźnień w spłacie. Zdarza się, że faktura na kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych jest w stanie spowodować problemy z płynnością finansową, a nawet doprowadzić do bankructwa małej firmy ­– dodaje Adam Łącki.

Właśnie do najmniejszych przedsiębiorców skierowana jest pierwsza w Polsce usługa w 100 procentach internetowego faktoringu oferowana przez NFG, z konsorcjum Kaczmarski Group.

– Finansowanie należności poprzez faktoring dotychczas było usługą głównie dla większych podmiotów gospodarczych. Nie jest to też usługa tania. Mikro i małe firmy do tej pory były traktowane trochę po macoszemu. Faktoring był praktycznie poza ich zasięgiem. eFaktoring oferowany przez NFG zdecydowanie zmienia ten stan rzeczy – podkreśla Michał Pawlik, prezes Zarządu NFG.

Jak to właściwie działa? Aby szybciej uzyskać pieniądze za wystawione przez siebie faktury, firma czyli faktorant, korzysta z usług wyspecjalizowanej instytucji czyli faktora. Po przyznaniu limitu faktoringowego klient ma możliwość finansowania wybranych przez siebie faktur w wysokości 100% ich wartości do poziomu określonego w umowie. Zarówno decyzja o przyznaniu limitu, jak i zawarcie umowy odbywa się online, a środki są dostępne nawet w kilkanaście minut od zaakceptowania wniosku.

– Kiedy zbliża się termin, w którym firma musi opłacić wystawione jej faktury, a jeden z kontrahentów nie zapłacił na czas, często pojawia się luka, którą trzeba jakoś „załatać”. W przypadku małych firm temu celowi służy zazwyczaj kredyt lub pożyczka. eFaktoring daje możliwość znacznie prostszego i szybszego zdobycia finansowania, dzięki czemu firma jest w stanie utrzymać płynność finansową w trudnych dla niej momentach – wyjaśnia Michał Pawlik. – eFaktoring to cichy faktoring, co gwarantuje dyskrecję. Klient, któremu wystawiono fakturę nie dowie się o jej finansowaniu – dodaje.

NFG to niezależna od banku instytucja finansowa, która specjalizuje się w świadczeniu usług dla mikro i małych przedsiębiorstw, między innymi w zakresie faktoringu. NFG należy do Kaczmarski Group, w skład której wchodzą również takie spółki jak Krajowy Rejestr Długów, Kaczmarski Inkasso, czy Rzetelna Firma. Oferta eFaktoringu jest obecnie dostępna jedynie dla wybranych klientów Kaczmarski Group.