Izolacja dachów płaskich – jak ją poprawnie wykonać?

Budynki typu kostka, najczęściej o dachach płaskich dwuspadowych o konstrukcji stropodachu niewentylowanego, były w minionej epoce bardzo popularne. Często powstawały w latach 60-tych i 70-tych, kiedy zarówno techniki budowlane, jak i wykorzystywane materiały byłby inne niż dziś. Izolacja termiczna dachu w takich domach wykonana była z archaicznych materiałów – żużlu i płyt trzcinowych, a pokrycie z papy. Obecnie coraz więcej właścicieli takich budynków decyduje się na przeprowadzenie termomodernizacji, w celu poprawy komfortu termicznego w domu i obniżenia rachunków za ogrzewanie. Starannie wykonane ocieplenie dachu płaskiego, przy wykorzystaniu dobrej jakości materiałów może im to zagwarantować.

Najważniejsze: jakość i precyzja

W całym procesie bardzo istotne jest dokładne i staranne wykonywanie każdego kroku – trwałość i niezawodność izolacji w dużej mierze zależy od jakości wykonanych prac. Termomodernizacja dachu może przebiegać na dwa sposoby – poprzez dołożenie dodatkowego ocieplenia, jako podłoża dla nowej hydroizolacji lub po wcześniejszym usunięciu istniejących warstw dachu (hydroizolacji wraz z żużlobetonem, trocinobetonem itp.), z pozostawieniem stropu. Jeżeli zdecydujemy się na drugie rozwiązanie konieczne jest staranne usunięcie wszystkich warstw dachu. Następnie należy dokonać wszelkich niezbędnych napraw uszkodzonego podłoża.

Na tak odpowiednio przygotowanym gruncie wykonujemy paroizolację. Można ją wykonać np. poprzez dwukrotne naniesienie dowolnej masy bitumicznej lub przygrzanie papy podkładowej. Kolejnym krokiem jest układanie zasadniczego ocieplenia z wełny skalnej, która zapewnia doskonałą izolację termiczną, zachowuje stabilność wymiarową przez długie lata,. Dodatkowo, wełna ta poprawia bezpieczeństwo pożarowe budynku, dzięki temu, że jest niepalna. Dwugęstościowe płyty MONROCK MAX, MONROCK PRO lub DACHROCK MAX przyklejamy do podłoża klejem KB MONROCK. – Trzeba pamiętać, że powierzchnie klejone powinny być czyste, zwarte i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Klej powinien być nanoszony na płyty punktowo lub pasmowo. Płyty z klejem układamy mijankowo, po ok. 10 minutach od momentu jego naniesienia, a następnie dociskamy je do podłoża. Musimy pamiętać, aby płyty  dachowe przykleić także do attyki. W przypadku, gdy attyka jest wyższa niż 60 cm, płyty ze skalnej wełny mocujemy dodatkowo mechanicznie dwoma łącznikami – radzi Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny, ROCKWOOL Polska.

Spadki połaci dachowej to podstawa

Ważne jest, aby w przypadku dachów płaskich wykonać na nich spadki połaci dachowej. Świetnie sprawdzi się tutaj system płyt ze skalnej wełny DACHROCK SPS. Umożliwia on dowolne kształtowanie spadków z izolacji termicznej, odprowadzając wodę opadową z dachów płaskich. DACHROCK SPS zapewnia mniejsze obciążenie stropu i lepszą izolacyjność cieplną przegrody. Dodatkowo maksymalnie ogranicza ryzyko powstawania mostków termicznych w dachu przez długie lata. – Specjalnie wycięte płyty z odpowiednim kątem nachylenia przyklejamy do zasadniczej warstwy ocieplenia klejem KB MONROCK. Płyty należy mocno docisnąć jedna do drugiej. Należy także pamiętać o umieszczeniu klinów dachowych w newralgicznych punktach dachu, np. w miejscach wywinięcia papy na attyki. Zapewniają one prawidłową pracę papy w najtrudniejszych miejscach dachu. Papę podkładową przyklejamy do powierzchni  wełny i attyk przy pomocy kleju KB MONROCK. Zakład papy montujemy przy pomocy kleju lub poprzez jej zgrzewanie. Ostatnim i jednocześnie bardzo ważnym krokiem jest dokładne zgrzewanie papy nawierzchniowej – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski. Wraz z systemem DACHROCK SPS dostarczana jest dokumentacja przedstawiająca projekt ułożenia płyt tzw. spadków i kontrspadków na dachu.

Rozwiązania ROCKWOOL do termoizolacji dachów płaskich to kompleksowa oferta uzupełniających się produktów. Płyty dachowe MONROCK MAX, MONROCK PRO lub DACHROCK MAX wraz z klejem bitumicznym KB MONROCK i klinami dachowymi gwarantują optymalne rozwiązanie dla dachów płaskich. Dodatkowym elementem oferty jest system płyt spadkowych DACHROCK SPS, wykorzystywany do wykonania spadków połaci dachowej. Zastosowanie tych produktów przy starannym wykonaniu ocieplenia zapewnia ciepłą, trwałą, energooszczędną i ognioochronną izolację dachów płaskich na lata.