Jak dbać o bezpieczeństwo przekazów pieniężnych?

Niezależnie od tego, w jakiej firmie zdecydujesz się na przekaz pieniężny do drugiej osoby, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Tyczy się to zarówno nadawcy, jak i odbiorcy. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych rad, które uchronią cię przed utratą pieniędzy.

Pamiętaj! Nawet takie zabezpieczenia, jak używany przez Western Union kod zabezpieczający MTCN, okażą się bezwartościowe, jeśli sam nie będziesz dbał o bezpieczeństwo swojego przekazu pieniężnego.

Nie ufaj obcym

Gdy wysyłasz przekaz pieniężny drugiej osobie, musisz mieć stuprocentową pewność, iż znasz odbiorcę. Dotyczy to zarówno przekazu internetowego, wykonanego w placówce, jak i przez telefon komórkowy.

Nigdy nie należy wysyłać przekazu do osób, które znasz słabo lub wcale. Nie przestrzeganie tej zasady może skutkować utratą twoich pieniędzy. Pamiętaj, utraconych w ten sposób środków nie będziesz w stanie odzyskać.

Przesyłaj pieniądze tylko do najbliższych lub zaufanych ludzi. Pozwoli ci to uniknąć stresu i problemów.

Korzystaj z głową

  • Nie płać tak rachunków

Przekaz pieniężny, obsługiwany przez Internet jest bardzo popularny. Wiele osób chętnie korzysta z tej opcji w celu opłacenia każdej możliwej usługi oraz rachunku. To dość ryzykowne rozwiązanie, gdyż raz wysłane pieniądze, nie należą już dłużej do nadawcy.

  • Nie ufaj niesprawdzonym „super ofertom”

Dotyczy to przede wszystkim płacenia za niesamowicie atrakcyjne oferty, które ostatecznie okazują się fałszywe. W takich sytuacjach warto przemyśleć zakup kilka razy, a nawet zasięgnąć porady fachowca, aby uniknąć rozczarowania.

  • Nie korzystaj do zapłaty za aukcje internetowe

Nie warto także korzystać z przekazów pieniężnych, chcąc zapłacić za artykuły zakupione na aukcjach internetowych czy różnego rodzaju loteriach. Kupuj towary i usługi tylko ze znanych i sprawdzonych źródeł. Jeśli sprzedawca na aukcji prosi o przesłanie pieniędzy przekazem, niech obudzi to twoją czujność.

Pilnuj swoich danych

  • Chroń nr MTCN

Kiedy jesteś odbiorcą pieniędzy, nigdy nie podawaj nikomu swojego indywidualnego numeru MTCN. Oprócz dowodu osobistego, jest to twoje jedyne zabezpieczenie przed oszustami, którzy chcą zawłaszczyć sobie twoje środki pieniężne.

  • Nie ujawniaj hasła

Będąc posiadaczem konta na stronie Western Union, nigdy nie ujawniaj swojego hasła. Jeżeli przeczuwasz, że ktoś mógł je odgadnąć, natychmiast dokonaj jego zmiany.

Pamiętaj, że bezpieczne hasło to takie, które składa się zarówno z liter, jak i cyfr. Przede wszystkim, nie używaj w haśle swojej daty urodzenia lub adresu email.

Korzystając z zawartych powyżej wskazówek, możesz mieć pewność, że zlecony przelew na pewno dotrze do właściwego odbiorcy. Warto pamiętać, że przestrzegając zasad bezpiecznego przekazu pieniężnego, dbamy przede wszystkim o swoje pieniądze, więc tym bardziej powinno ci zależeć na odpowiedniej ochronie.