Jak dbać o meble biurowe?

Dobrze wyglądające biuro w dzisiejszych czasach świadczy tak samo o firmie, jak reklama lub inne elementy budowania wizerunku, zwłaszcza jeśli klienci nas odwiedzają.

Nie wystarczy jednak wynająć dekoratora wnętrz i urządzić je stylowo. Meble biurowe dobrej jakości kosztują niemało, warto więc zadbać o nie we właściwy sposób.

Podstawki pod kubki to podstawa

Większość z nas nie wyobraża sobie pracy bez gorących napojów. Jednak kubki lub filiżanki, stawiane bezpośrednio na blacie potrafią bardzo go zniszczyć. Warto uczulić pracowników, by używali podkładek. Podkładki mogą być na przykład z logo firmy – to może być dodatkowe działanie brandingowe. Używanie podkładek pod kubku wydłuża życie blatom biurek o nawet kilka lat.

Jakie środki czyszczące warto wybrać?

O tym, jakie preparaty warto wybrać opowie nam Izabela Lipińska z Fabryki Mebli Biurowych Wuteh: „Najlepszym środkiem czyszczącym do większości mebli jest lekko wilgotna (ale nie mokra!) szmatka z delikatnego materiału. Jeśli chodzi o środki chemiczne, można używać niewielkich ilości preparatów do mebli, zwykłego mydła w płynie lub płynu do mycia okien (ale bez dodatku octu lub alkoholu). Nie wolno natomiast używać środków ścierających, jak proszek do prania. Także przy wyborze szmatek lub gąbek, należy wybierać te delikatne i miękkie. Nie powinniśmy ścierać lakieru, ponieważ uszkodzenie wierzchniej warstwy ochronnej będzie powodować dostawanie się wilgoci w głąb mebla, co może się skończyć wybrzuszeniami i spękaniami.”

Należy także chronić mebel przed nadmiarem wody – zwłaszcza na szmatce. Rozlaną kawę lub herbatę warto natychmiast wytrzeć. Także po umyciu powierzchni mebla wilgotną szmatką, należy przetrzeć go potem suchym materiałem lub ręcznikiem papierowym. Pozwala to uniknąć nieestetycznych smug i zacieków.

Jak usuwać rysy?

Nie zawsze jednak udaje się uniknąć problemów z uszkodzeniem powierzchni mebla. Jak usuwać ryski i odpryski? Najprostszą i bardzo skuteczną metodą jest wtarcie w uszkodzenia niewielkiej ilości wazeliny – po kilku godzinach rysy będą praktycznie niewidoczne. W sklepach meblowych można także dostać specjalne pisaki, pozwalające zakolorować takie uszkodzenia. Inną opcją jest kupno specjalnej folii, którą można zakleić nieładny blat albo wyblakłe drzwi.