Jak szybko i skutecznie znaleźć pracownika?

W  przypadku wielu z nich problem tkwi w nieskutecznej rekrutacji – jak zatem najlepiej szukać pracowników?

W każdej firmie, dużej czy mniejszej, pojawia się moment, w którym niezbędne staje się zatrudnienie nowego pracownika. Może być to związane z koniecznością zastąpienia osoby odchodzącej z firmy lub z rozwojem przedsiębiorstwa. Kiedy firma się rozrasta konieczne jest posiadanie większej ilości osób do pomocy. Duża rotacja występuje zwłaszcza na stanowiskach niższego szczebla, dlatego też takich pracowników firmy poszukują najczęściej. Zazwyczaj pracodawcom zależy na tym, by zatrudnić nową osobę w możliwie najkrótszym czasie.

 

Jednym ze skutecznych sposobów na szukanie pracowników jest umieszczenie ogłoszenia w Internecie. Można skorzystać ze specjalnych stron przeznaczonych dla osób szukających pracy lub w grupach na popularnych portalach społecznościowych np.”Praca w Warszawie”, czy konkretniej, “Praca w handlu”. Z takich stron korzysta dziennie co najmniej kilkaset jeśli nie kilka tysięcy osób. Warto zadbać o to, by ogłoszenie było maksymalnie precyzyjne – trzeba napisać dokładnie kogo szukamy, z jakimi umiejętnościami i jakie wynagrodzenie oferujemy. Dzięki temu zgłoszą się do nas tylko osoby dopasowane do stanowiska pracy.

 

Można też skorzystać z pomocy urzędów pracy czy biura karier dedykowanemu studentom, które posiadają w swoich zasobach profile wielu osób poszukujących pracy. Zwrócenie się do tych lub podobnych instytucji pozwoli pracodawcy na zaoszczędzenie czasu i znalezienie pracownika odpowiadającemu stanowisku pracy. Jeśli szukamy pracowników w niewielkiej miejscowości, warto pamiętać o ogłoszeniach w lokalnej prasie.

 

Jeśli jednak firma nie ma własnego wewnętrznego rekrutera lub nie ma czasu lub możliwości prowadzić procesu rekrutacyjnego, może skorzystać z usług profesjonalnej agencji pracy. Przekazanie spraw związanych z szukaniem pracowników w ręce specjalistów od rekrutacji ma wiele zalet. Po pierwsze, firma nie traci czasu na przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami. Jednocześnie ma pewność, że wytypowani kandydaci będą osobami odpowiednimi, jeżeli chodzi o zadania czekające ich na konkretnym stanowisku pracy. Po drugie, posiada ona szeroką bazę osób poszukujących pracy i jest w stanie znaleźć idealnie dopasowanego kandydata w przeciągu zaledwie kilku dni.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że wbrew pozorom, znalezienie pracownika niższego szczebla nie jest wcale łatwym zadaniem, warto skorzystać ze wszystkich możliwości poszukiwań – od ogłoszeń zamieszczanych w Internecie po poproszenie o pomoc specjalistycznej agencji pracy. Dzięki wsparciu z zewnątrz zatrudnienie odpowiedniej osoby z pewnością okaże się łatwiejsze i skuteczniejsze.

 

Related Articles