Jak uspokoić dziecko przed snem?

Ułożenie dziecka do snu nie jest często tak proste, jak może się wydawać. Młodzi rodzice szybko się o tym przekonują, ale problemy mają też rodzice kilkulatków, które marudzą przed pójściem do łóżka. Jeżeli nie wiesz, w jaki sposób uspokoić malucha przed snem, zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami!

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że dzieci najbardziej lubią przewidywalność, dlatego szczególnie u tych najmłodszych powinniśmy przestrzegać regularnych pór kamienia, spaceru, kąpieli, a także snu.

Rytuał 4 S

Gdy chcemy przygotować malucha do snu, możemy zastosować specjalny rytuał 4 S, który obejmuje przygotowanie dziecka, jego owinięcie, siedzenie oraz poklepywanie. Sprawdza się on w szczególności u najmłodszych dzieci.

Pierwszym etapem jest przygotowanie dziecka do snu – obejmuje on zasuniecie zasłon, włączenie relaksującej muzyki, na przykład mogą być to kołysanki dla dzieci, także włączenie lampki nocnej. Do dziecka powinniśmy wtedy mówić spokojnie, nastrajając go do snu. Następnie dziecko powinniśmy owinąć do snu – wtedy będzie mogło łatwiej zasnąć. Kolejny etap, czyli tak zwane siedzenie, polega na siedzeniu z maluchem przytulonym do siebie – bez bujania i huśtania, aż do momentu, w którym dziecko się odpręży. Gdy dziecko zacznie głębiej oddychać, wtedy będzie już gotowe do snu. Gdy dziecko jest małe, możemy na koniec także poklepywać je po plecach, co pozwala w zaśnięciu i także pomaga zasnąć maluchowi podobni po przebudzeniu.

Jak jeszcze możemy uspokoić malucha przed snem?

Oczywiście, rytuał 4 S to tylko jedna z wielu propozycji na uspokojenie malucha przed snem. Także możemy stosować inne, które mogą obejmować kołysanki dla dzieci, pożegnanie się z zabawkami przed snem, czytanie książeczek czy oglądanie obrazków. Generalnie powinniśmy unikać oglądania bajek w telewizji oraz zminimalizować różnego rodzaju bodźce, które mogą niepotrzebnie rozbudzić dziecko i tym samym spowodować, że będzie ono miało większe problemy ze snem. Najlepiej wobec tego przetestować różne propozycje i wybrać najlepszą dla swojego dziecka!