Jak wybrać materiał do ocieplenia domu?

Prawidłowo wykonana izolacja termiczna domu może przynieść mieszkańcom wiele korzyści. Niektóre ewidentne – ciepło zimą i ochrona przed gorącem podczas upałów jak również niższe rachunki za ogrzewanie. Inne, o których czasem zapominamy w trakcie budowy lub remontu, jak bezpieczeństwo ogniowe i komfort akustyczny. Wybierając ocieplenie warto zastanowić się czy chcę tylko izolację, czy chcę komfort i bezpieczeństwo mieszkania.

Najpopularniejszym obecnie kryterium wyboru produktów izolacyjnych jest współczynnik przewodzenia ciepła ʎ – lambda. Jednak różnica we współczynniku lambda wielkości 0,001 (np. pomiędzy ʎ36 a ʎ35) to różnica mniej niż 1 cm grubości izolacji. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza że sam współczynnik lambda nie jest żadną informacją o izolacyjności ściany czy dachu – konieczne jest uwzględnienie grubości izolacji oraz innych warstw ściany. Nie bez znaczenia pozostaje też wykonanie i trwałość samego materiału. Obecnie na rynku oferowane są produkty o zbliżonej lambdzie. Warto zatem zwrócić uwagę na inne korzyści jakie może dawać izolacja.

Trwałość i jakość gwarantami komfortu cieplnego na lata

Wykonanie izolacji w nowych domach, czy też przeprowadzenie termomodernizacji to duże przedsięwzięcia, których nie będziemy wykonywać zbyt często. Dlatego warto pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata i przy wyborze materiałów kierować się głównie ich jakością i trwałością, a nie samą ceną. Wybierając renomowanych producentów, mamy gwarancję, że ich produkty już od wielu lat funkcjonują na rynku i są wynikiem wielu lat inwestowania, prac badawczych i rozwoju. W związku z tym, że ocieplenie domu to inwestycja na lata powinniśmy wybrać trwały materiał, który pod wpływem upływu czasu i w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak np. słońce nie zmienia swoich właściwości. – Izolacja cieplna, aby była skuteczna, musi być ciągła, tzn. nie może być między nią przerw. Jeżeli materiał izolacyjny ulegnie skurczeniu, osiądzie lub zmniejszy swoją grubość – wówczas dochodzi do powstawania liniowych mostków termicznych, które w wyraźny sposób obniżają skuteczność izolacji. Dlatego warto wybierać materiały o dużej gęstości i sprężystości, takie jak wełna skalna, które zachowują swoja grubość, nie osiadają, nie kurczą się i nie tracą swoich właściwości nawet przy zmiennych warunkach atmosferycznych i po wielu latach użytkowania. – radzi Tomasz Kwiatkowski, doradca techniczny ROCKWOOL Polska, jednego z czołowych producentów izolacji w Polsce.

Dodatkowe korzyści z termoizolacji

Odpowiednio dobrana izolacja zagwarantuje mieszkańcom nie tylko komfort termiczny i oszczędności w kosztach eksploatacji domu. Dobrze wybrane produkty oferują mieszkańcom dodatkowe korzyści. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że kluczem zachowania komfortu mieszkania jest obok odpowiedniej temperatury, cisza. Hałasy dochodzące z zewnątrz lub z sąsiednich pomieszczeń mogą skutecznie popsuć zasłużony wypoczynek lub przeszkodzić w koncentracji na pracy czy nauce. Dlatego wybierając produkty do termoizolacji warto zwrócić uwagę na ich właściwości akustyczne. Niektóre materiały izolacyjne, dzięki swojej wyjątkowej budowie, są w stanie pochłaniać i wygłuszać niechciane dźwięki z otoczenia.

Nasz klimat jest bardzo zmienny. Obok upałów, mamy mroźne zimy oraz wiosnę i jesień z dużą wilgotnością powietrza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi grzybów i pleśni. Coś o czym często nie zdajemy sobie sprawy to to, że materiał izolacyjny ma również wpływ na to, czy w domu istnieje ryzyko wystąpienia właśnie pleśni i grzybów. Odpowiednie odparowanie wilgoci w trakcie budowy gwarantuje paroprzepuszczalność materiału izolacyjnego. Powinniśmy zatem wybierać produkty o niskim oporze dyfuzyjnym Dzięki temu para wodna może swobodnie wydostawać się ze ścian na zewnątrz budynku. Dlatego wewnętrzne warstwy ścian nie są zawilgocone i minimalizują ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, zaś konstrukcje (np. drewno poddasza) nie są narażone na zniszczenie. Jednak pamiętajmy również i sprawnej wentylacji.

Dbałość o bezpieczeństwo pożarowe

Budując myślimy o naszym domu, jako o miejscu bezpiecznym i chcemy czuć się tam pewnie. Dlatego też stosujemy rozwiązania które dają nam tą pewność. Często jednak zapominamy o ryzyku związanym z pożarami. Codziennie dochodzi do pożarów, które w większości przypadków są wynikiem zaniedbań, niedopatrzeń lub nieuwagi domowników. Na to ma wpływ wykonanie i jakość materiałów, z jakich budujemy oraz ich cechy. Dlatego przy wyborze ocieplenia powinniśmy uważnie przyjrzeć się deklarowanej klasie odporności na ogień danego produktu. – Użycie palnych materiałów przy budowie domów zwiększa ryzyko pożarowe. Zwłaszcza teraz kiedy ocieplamy grubszą warstwą materiału. Niewłaściwy dobór, niepoprawny montaż dodatkowo mogą je spotęgować. W sytuacji wystąpienia pożaru materiały te mogą szybko się zapalić i łatwo rozprzestrzeniać ogień, wydzielając przy tym szkodliwe substancje. Dlatego warto wybierać materiały całkowicie niepalne, takie jak wełna skalna, gdyż tylko to gwarantuje nam bezpieczeństwo. – radzi Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL Polska.