Jesienne porządki – ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie mieszkaniowe kojarzy się najczęściej z zabezpieczeniem na wypadek naturalnych kataklizmów, takich jak powódź czy wichura. Z tego powodu często wydaje nam się, że jeśli nasza nieruchomość nie znajduje się na terenie szczególnie narażonym na takie zdarzenia, ubezpieczanie jej jest zbędne. Nic bardziej mylnego – tego typu ochrona przyda się także w przypadku drobnych szkód, takich jak przepięcia elektryczne czy zacieki spowodowane obfitymi deszczami, których w jesiennym okresie nie brakuje w całej Polsce. Dodatkowo w ofertach ubezpieczycieli znajdziemy między innymi pomoc medyczną 24h, wsparcie fachowców, a nawet połączenie ubezpieczenia z assistance samochodowym.

Najbardziej popularny jest podstawowy wariant polisy mieszkaniowej, czyli ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, które zapewnia odszkodowanie, gdy zniszczeniu ulegnie sam budynek oraz jego stałe elementy – na przykład w razie pożaru. Mając jednak na uwadze kompleksowe bezpieczeństwo nieruchomości, warto rozszerzyć ochronę również o budynki gospodarcze, garaż czy miejsce parkingowe oraz o mienie znajdujące się wewnątrz nieruchomości. – „Nie każda polisa mieszkaniowa obejmuje ryzyko kradzieży z włamaniem, które jest szczególnie istotne dla osób ubezpieczających dom przed wyjazdem. Stanowi ono częstą i jednocześnie bardzo realną obawę osób wypoczywających na urlopie. Przed zawarciem umowy warto jednak wczytać się w nią dokładnie i upewnić się, że uwzględnia ona kradzież mienia ze wszystkich części nieruchomości, w tym z piwnicy i garażu” – radzi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Polisę mieszkaniową można rozszerzyć także o szereg produktów ubezpieczeniowych. Korzystnym dodatkiem jest assistance, dzięki któremu otrzymamy wsparcie oraz pokrycie kosztów pracy przeróżnych specjalistów: ślusarzy, elektryków czy hydraulików. Jest to nieodzowny element ubezpieczenia w razie drobnych awarii. Przydatne jest także rozszerzenie polisy o OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie zagwarantuje ochronę na wypadek np. zalania sąsiada z dołu.

– „Zawsze przed zakupem polisy warto sprecyzować swoje potrzeby ubezpieczeniowe. Razem z ubezpieczeniem mieszkania możemy otrzymać szereg świadczeń dodatkowych, jak wsparcie specjalistów, ubezpieczenie sprzętów i wyposażenia mieszkania, OC, a nawet pomoc medyczną dostępną 24h. Klienci, którym zależy na kompleksowej ochronie powinni wybierać rozbudowane i łączone produkty” – dodaje Maciej Kuczwalski. Przykładem takiego rozwiązania jest październikowy produkt miesiąca CUK, ubezpieczenie AXA “Twoje miejsce”, w którym, obok szeregu rozbudowanych świadczeń, dodatkowo można otrzymać jeszcze voucher na ubezpieczenie auto-assistance. Ubezpieczony będzie mógł liczyć na wsparcie w wyjątkowych sytuacjach na drodze – jak awaria, złapanie gumy czy nieprzewidziany brak paliwa. – „Auto-assistance zapewni nam spokój w trasie. Problem z samochodem, kiedy jesteśmy z dala od domu, to nie lada wyzwanie. Zdarza się, że pojazd odmówi posłuszeństwa wiele kilometrów od najbliższego warsztatu czy stacji benzynowej – wtedy nieodzowna okaże się pomoc ze strony ubezpieczyciela” – mówi Maciej Kuczwalski.

In : Biznes