Jesienne trendy w aranżacji wnętrz

Ciepłe paleta barw, naturalne drewno lub tworzywa idealnie je naśladujące. Tej jesieni nie zabraknie również wyrafinowanych kontrastów, gdzie nowoczesne akcenty, połączone zostają z elementami sprzed dekad. Jakie trendy wnętrzarskie będą dominować tej jesieni, informują specjaliści z firmy Komandor.

Sezony, również te w branży meblarskiej kierują się swoimi prawami. Przy okazji planowanych remontów, lub zmian w aranżacji wnętrza warto wziąć pod uwagę panujące trendy. Tegoroczne jesienne trendy wnętrzarskie opierają się przede wszystkim na ciepłej i stonowanej palecie barw. Metaliczne kolory, zwłaszcza ciepłe odcienie miedzi i złota są bestsellerem. W wykorzystywanych tworzywach i surowców dominują te naturalne lub ekologiczne. Choć przeważa prostota, często napotkać można wyrafinowane kontrasty. Nie dziwi zestawienie komody z antykwariatu z designerską sofą o wyszukanej bryle informuje Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor. Bez większych zmian, w modzie pozostają funkcjonalne rozwiązania przestrzenne, dzięki którym mieszkamy nie tylko modnie, ale przede wszystkim wygodnie. Urządzając wnętrza swoich mieszkań przede wszystkim powinniśmy kierować się własnym gustem, preferencjami oraz prowadzonym stylem życia.

Jesienne materiały                                                                                                                                         

Tegoroczna jesień to zdecydowana dominacja drewna oraz materiałów, które się do niego upodabniają. Połączenie designu i technologii umożliwiło stworzenie elementów wyposażenia wnętrz o głębokiej i wyrazistej strukturze, która zbliżona jest do naturalnej, a stanowi jego ekologiczną replikę informuje Katarzyna Drabik z Komandor. Jeśli z jakiś powodów rezygnujemy z drewna, bez problemów może je zastąpić fornir, czyli cienkie drewniane płaty drewna lub płyta meblowa o strukturze synchronicznej. Tego rodzaju materiały przypadną do gustu osobom, ceniącym sobie jednolity kolor, rysunek oraz ich rozmiar. Mebel wykonany z takiej płyty daje wrażenie autentyczności i trójwymiarowości prawdziwego drewna. Dominują wzory nowoczesne, linearne oraz tradycyjneo dekorach z rysunkiem naturalnego i rustykalnego drewna dodaje Drabik z Komandor. Kolorystyka dekorów jest bardzo zróżnicowana. Przechodzi od bardzo jasnych (sosna bielona, klon biały), poprzez aktualnie bardzo popularne drewna w odcieniach szarości i chłodnych beży, aż po ciepłe brązy i klasyczne czerwono-żółte odcienie aż po dekory w bardzo ciemnych odcieniach.

Nie zabraknie, jednak miejsca na odważne połączenia. Oryginalne meble, przykładowo wyraziste komody w salonie wykonane z naturalnych surowców lub im podobnym, mają szansę ocieplić nawet najbardziej nowoczesne i minimalistyczne wnętrze. Wbrew pozorom, te wcale nie zaburzą harmonii minimalizmu, ale dodatkowo ją wzbogacą.

Barwy jesieni

Niemal wszędzie można spotkać są błękity i zielenie. Na popularności zyskują również odcienie grafitu i słoneczne żółcie, także kolory metaliczne, zwłaszcza ciepłe odcienie miedzi i złota. Z roku na rok klienci mniej obawiają się odważnych ciemnych tonacji czy jaskrawych i radosnych kolorów. Ta tendencja będzie się utrzymywać jeszcze długo – komentuje Monika Szczęsny z Komandor.

Dobór odpowiednich kolorów do aranżowanego wnętrza to czynnik, który nada charakteru reszcie wybranych elementów. W aranżacji niezwykle ważna jest „uniwersalna baza”. Ściany w łagodnych kolorach beżu, delikatnych i stonowanych szarościach, czy nigdy niezawodnej bieli. Jak się okazuje ta wcale nie musi być nudna. Przechodząc o bieli śnieżnobiałej, dotrzemy do takiej, która złamana zostaje poprzez delikatne błękity, poprzez żółć, a po róże, po to by finalnie sprostać oczekiwaniom domowników. Do bieli doskonałym dodatkiem będzie naturalne drewno, kontrastujące z innymi elementami wyposażania w intensywnych barwach. Przykładowo może to być ściana w wyrazistym kolorze, odpowiednio dobrana tapeta, drewniany element dekoracyjny, czy choćby coraz modniejsza surowa ściana ceglana. Drewno dobrze zgra się także z brązami, oranżem, delikatnymi odcieniami czerwieni informuje Monika Szczęsny z Komandor.

Z łask nadal nie wychodzą pastele, w tym chromatyczne szarości, nawiązujące do stylu modern retro, który jest tegorocznym hitem. Te, doskonale łączą się z tapicerowanymi meblami w wyraźnych, jednolitych kolorach. Często spotykane są połączenia dwóch barw, na przykład szarości i delikatnych błękitów. Znajdzie się zatem miejsce na dość odważne, kolorystyczne eksperymenty.

Jesienne dodatki

Dodatki dekoracyjne to niemal nieodłączny element aranżowanej przestrzeni. Zawsze należy dobierać je z umiarem, tak aby nie przytłaczały wnętrza. We wnętrzach salonów o bardziej eklektycznym stylu sprawdzą się naturalne lampy, które znajdą zwolenników pośród fanów stylu eko. Do łask wraca bambus, wiklina, rattan. Osobom, którym bliżej do pasteli lat 60’ na pewno spodobają się szklane lampy o oryginalnych kształtach, same w sobie stanowiące doskonały dodatek. Barwione szkło oraz ceramika w mieszkaniach nawiązujących do estetyki lat 50’ są obowiązkowym dodatkiem. Ogromny wpływ na ostateczny efekt aranżacji będą miały wykorzystane w aranżacji rodzaje tkanin oraz ich wzory i desenie. Watro szukać materiałów w głębokich zieleniach, delikatnych brązach, pomarańczach. Zbliżając się ku chłodniejszym wieczorom, kolory te pomogą utrzymać ciepłą atmosferę. Te pod postacią zasłon, ozdobnych poduszek, czy pledów są w stanie dodać ciepła nawet najchłodniejszym, minimalistycznym przestrzeniom. W nich to ascetyczna forma zostaje przezwyciężona, poprzez proste, jednak skuteczne dodatki.

Komandor