Kolejne konwoje zatrzymanych

Okres przedświąteczny to czas kolejnych konwojów zbiorczych osób pozbawionych wolności, które przekazywane są na terytorium RP na podstawie umów międzynarodowych. Tradycyjnie, w ramach tej formy realizacji zadań, największa liczba osób przekazywana jest z terytorium Wielkiej Brytanii.

Tylko 16 grudnia na pokładach 2 samolotów wojskowych typu CASA C-295M przewieziono z terytorium Wielkiej Brytanii do Polski 33 osoby pozbawione wolności. Już dwa dni później, 18 grudnia br., zorganizowano następny konwój, w ramach którego przekonwojowano kolejne 18 osób.

Transporty osób pozbawionych wolności  zorganizowane został przez Wydział Konwojowy Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. W realizacji tego przedsięwzięcia udział wzięli policjanci Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Wydziału Konwojowego KSP, Wydziału Realizacyjnego KSP, Oddziału Prewencji Policji w Warszawie oraz Komisariatu Policji Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie.

Łącznie w 2014 r. w ramach tzw. konwojów zbiorczych przekonwojowano do Polski 641 osób pozbawionych wolności, w tym: z Londynu w ramach 32 konwojów 599 osób, z Madrytu i Paryża w ramach dwóch konwojów 21 osób oraz z Amsterdamu w ramach 4 konwojów realizowanych drogą lądową 21 osób.

Policja.pl

(BPiRD KGP / mg)