Kolejny sukces poznańskiego Zarządu CBŚP w walce z przestępczością zorganizowaną

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji po prawie rocznej pracy zebrali materiał dowodowy umożliwiający rozbicie zorganizowanej grupy o charakterze multiprzestępczym. Efektem pracy policjantów było zatrzymanie 12 osób, którym przestawiono łącznie 43 zarzuty popełnienia poważnych przestępstw.

Członkowie grupy działali w wielu dochodowych obszarach przestępczości na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. W ramach prowadzonej nielegalnej działalności dokonali m.in. co najmniej kilkudziesięciu kradzieży samochodów osobowych. Auta były demontowane w celu uzyskania części do uszkodzonych pojazdów bądź ich zalegalizowania po przerobieniu cech identyfikacyjnych. Sprawcy współdziałali z warsztatami mechaniki i elektroniki pojazdowej.

Organizatorzy przestępczego procederu przerabiali i wypożyczali samochody w celu wewnątrzwspólnotowego przewozu na terenie Polski, Niemiec i Holandii narkotyków w ilości co najmniej 20 kilogramów. Przestępcy zajmowali się głównie marihuaną, amfetaminą i kokainą oraz tabletkami ekstazy. Ponadto w sferze ich zainteresowania znalazły się także sfałszowane banknoty euro w kwocie około 100 tysięcy, które zostały wprowadzone do obrotu przez członków grupy.

W ramach realizacji sprawy policjanci CBŚP nawiązali ścisłą współpracę z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz biegłym z zakresu mechanoskopii i identyfikacji pojazdów z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

W wyniku przeprowadzonych działań policjanci zatrzymali 12 osób, w wieku od 25 do 55 lat, wśród których znalazła się jedna kobieta. Wszyscy zatrzymani to mieszkańcy województwa wielkopolskiego, głównie Poznania i okolic.

Zatrzymanym przedstawiono łącznie 43 zarzuty, dotyczące m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz kierowanie nią, wprowadzenia do obrotu znacznych ilości amfetaminy i marihuany, posiadania nielegalnej broni palnej, wprowadzania do obrotu sfałszowanych banknotów euro, kradzieży i legalizacji samochodów, paserstwa oraz wyłudzenia kredytu.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wobec trzech podejrzanych sąd zastosował 3-miesięczny areszt. W dwóch przypadkach podejrzani zostali objęci dozorem policyjnym, wobec trzech zastosowano poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 30 tysięcy złotych.

Policjanci zabezpieczyli dwie jednostki broni palnej i odzyskali kilka samochodów pochodzących z kradzieży (m.in. marki BMW X5) oraz sprzęt służący do legalizacji skradzionych pojazdów.

Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

CBŚP Poznań

 

Related Articles