Kredyt konsolidacyjny – prosty sposób na problemy finansowe

Jednym z produktów, który jest dosyć często proponowany klientom, jest kredyt konsolidacyjny. Jeden kredyt, dzięki któremu można zastąpić kilka rat innych kredytów jedną ratą, bez konieczności pamiętania daty płatności każdej z rat kredytów. Do płatności, które można zastąpić kredytem konsolidacyjnym, można również włączyć spłatę karty kredytowej. Dlaczego klienci, posiadający kilka kredytów, powinni się zastanowić nad ich zastąpieniem jednym kredytem konsolidacyjnym?

Kredyt konsolidacyjny pozwala na zastąpienie kredytów długoterminowych i krótkoterminowych jednym kredytem. Jedna rata kredytu zastępuje kredyty, które należy spłacać w różnych bankach, zwykle także w różnych terminach – to niewątpliwie wygodne rozwiązanie. Najczęściej taki kredyt zabezpieczany jest hipoteką i obok kredytów długoterminowych, jak choćby kredyt hipoteczny, pozwala na spłatę zobowiązań w postaci pożyczek konsumenckich (kredyty ratalne, karty kredytowe), jednocześnie wydłużając czas ich spłaty. W praktyce w przypadku tych zobowiązań kredyt konsolidacyjny może się przyczynić do zwiększenia zadłużenia klienta.

Kredyt konsolidacyjny musi mieć zabezpieczenie w postaci środków finansowych na lokatach lub w postaci hipoteki, przy czym taki kredyt w większości banków udzielany jest na kwotę, która nie przekracza 70% wartości nieruchomości. Jeśli klient nie może ustanowić zabezpieczenia w postaci hipoteki, a wysokość jego zadłużenia przewyższa kwotę 50 – 80 tysięcy złotych, bank może nie przyznać klientowi kredytu. Zabezpieczenie hipoteką w wielu bankach pozwala również na uzyskanie niższego oprocentowania kredytu w porównaniu do kredytu konsolidacyjnego, którego zabezpieczeniem miałby być weksel.

Wnioskując o kredyt konsolidacyjny klient musi się liczyć z dodatkowymi kosztami, jak np. dodatkowe ubezpieczenie czy prowizja za przyznanie kredytu. Duży wpływ na ostateczną wysokość raty ma również oprocentowanie kredytu oraz liczba rat kredytu. Przy zobowiązaniach, obejmujących kredyt hipoteczny, kredyt na samochód czy zakup mebli oraz kredyt na karcie kredytowej, miesięcznie klient może zaoszczędzić nawet 1/3 swoich dotychczasowych zobowiązań.

Jednak niższa rata kredytu konsolidacyjnego, która zastępuje różne zobowiązania kredytowe, to dla klienta także konieczność spłacania niektórych zobowiązań przez okres zdecydowanie dłuższy niż okres, na jaki była zawarta pożyczka czy kredyt. O tym wydłużonym okresie spłaty także warto pomyśleć.

Polecamy również poczytać http://konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/10/ranking-kredytow-konsolidacyjnych.html i dowiedzieć się więcej na temat kredytów konsolidacyjnych.

Related Articles