„Kuferkowi” oszuści w rękach Policji

Policjanci z Poznania prowadzą sprawę dotyczącą oszustw metodą „na kuferek”. Ofiarami przestępców najczęściej padają osoby starsze. Dotychczas za dopuszczenie się tego typu oszustw zarzuty usłyszało dwóch mężczyzn. Prokurator zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Grozi im teraz do 8 lat więzienia.

Policjanci  z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu przy wsparciu Komendy Głównej Policji, a także jednostek Policji z kraju i z zagranicy, analizują sprawę dotyczącą oszustw „na kuferek”. Mężczyźni, jak i kobiety, działając w kilkuosobowych grupach na terenie Polski, od 2009 roku oszukali kilkadziesiąt osób na kwotę ponad pół miliona złotych. Ofiarami oszustów padają osoby starsze. Dotychczas policjanci zatrzymali dwóch wcześniej podejrzanych i poszukiwanych przez Policję mężczyzn.

Oszustwo „na kuferek” polega na tym, że mężczyźni i kobiety zaczepiają na ulicy osoby starsze, pytając ich o drogę do szpitala. Podają się za Węgrów i Czechów, a w trakcie rozmowy posługują się łamanym językiem polskim. Mówią, że nie znają miasta i że wydarzył się wypadek. W trakcie rozmowy sprawcy informują, że potrzebują polską walutę, a przy sobie posiadają tylko euro i dolary, których nie chcą wymieniać w kantorze, gdyż boją się, że zostaną oszukani. Następnie proszą starszą osobę, by wsiadła z nimi do samochodu i wskazała drogę do szpitala, po czym zostanie odwieziona do domu. Po wizycie w szpitalu, oszuści zawożą ofiarę do jej domu. W mieszkaniu, w momencie przekazania gotówki, jeden ze sprawców symuluje zawał serca, natomiast drugi wymusza przyniesienie szklanki wody, udając się z poszkodowanym do kuchni. Po wyjściu seniora z pokoju symulujący schorzenie sprawca otwiera zamkniętą torbę i wyjmuje jej zawartość, a poza tym kradnie z mieszkania biżuterię. Następnie sprawcy znikają, a wkrótce okazuje się, że „kuferek” jest pusty.

Osoby dopuszczające się tego typu przestępstw działają na terenie całej Polski. Są to osoby zamieszkujące teren Słowacji. Samochody, którymi się poruszają wynajmują z polskich i zagranicznych wypożyczalni. Dotychczas funkcjonariusze zatrzymali za tego typu oszustwa dwóch mężczyzn w wieku 58 i 56 lat. Poszukiwani przez Policję mężczyźni zostali zatrzymani w trakcie przekraczania polskiej granicy. Za kradzieże i oszustwa usłyszeli blisko 40 zarzutów. Prokurator zastosował wobec nich areszt tymczasowy. Grozi im teraz do 8 lat więzienia.

Względem pokrzywdzonych na poczet naprawienia szkody udało się odzyskać około 100 tysięcy złotych. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(KWP w Poznaniu / ap)

Related Articles