Lepsze warunki do zakupu mieszkań

 

Polnord, czołowy deweloper na rynku mieszkaniowym, odnotowuje duże zainteresowanie zakupem mieszkań w segmencie popularnym oraz nieco droższym. Wzrost wymogów dotyczących posiadania co najmniej 10 proc. wkładu własnego, który obowiązuje od stycznia, nie odstraszył Polaków od transakcji na rynku nieruchomości, a wręcz przeciwnie –  rekordowo niskie stopy procentowe zachęcają do inwestycji we własne M.

Warto sobie przypomnieć i uświadomić, iż spłacając ratę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup mieszkania spłacamy głównie do banku odsetki, a tylko mniejszej części w racie spłaty -kapitał. Zatem obniżenie stóp procentowych w okresie ostatnich 2 lat spowodowało, że rata kredytu hipotecznego istotnie zmalała – mówi Tomasz Sznajder.

Obniżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych, którą w tym tygodniu ogłosiła Rada Polityki Pieniężnej, oznacza  niższe koszty kredytów zarówno tych już spłacanych, jak i jeszcze niezaciągniętych. Dla osoby, która zaciągnęła 300 tys. zł długu na mieszkanie, obniżka stóp procentowych przyniesie w ciągu roku oszczędności około tysiąca złotych.

Niższe stopy to wyższa zdolność kredytowa. Co więcej, korzystne zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”, pomogą osobom i rodzinom, które mają obecnie problemy z uzyskaniem kredytu. Jeśli nabywca mieszkania, mimo dofinansowania wkładu własnego, nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim będzie mogła przystąpić nie tylko najbliższa rodzina, jak to jest obecnie, ale także dowolne osoby.

Według nowych zasad funkcjonowania programu MdM, mając co najmniej trójkę dzieci będzie można dostać aż 30 proc. dopłaty czyli dwukrotnie więcej niż dotychczas. Realnie będzie to jeszcze większa dopłata, bo liczona do powierzchni 65 m kw., a nie jak dotąd do 50 m kw. Dla tych rodzin wsparcie wzrośnie o 160 proc.

 Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw., do którego rząd po nowelizacji przepisów dopłaci rodzinie z trójką dzieci 30 proc., oferujemy w Olsztynie w cenie 266 tys.zł. W warszawskim Wilanowie podobne mieszkanie z dopłatą MdM można kupić od 364 tys.zł  – mówi Tomasz Sznajder.

Wsparcie dla rodzin lub osób wychowujących dwoje dzieci ma wzrosnąć z 15 do 20 procent. W tym przypadku dopłata liczona będzie niezmiennie do powierzchni 50 m kw., a kupowane mieszkanie nie będzie mogło być większe niż 75 m kw.

Projekt zmiany ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, we wtorek przyjał rząd. Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

newseria.pl

Related Articles