Lexus jak origami

W Wielkiej Brytanii powstał wierny model Lexusa IS 300h w skali 1:1, pieczołowicie wykonany z wielu arkuszy precyzyjnie przyciętego kartonu. Do samochodu można nie tylko wsiąść, ale i nim pojechać!

Model stworzyli specjaliści z londyńskiej firmy Scales and Models, zajmującej się budowaniem prototypów, makiet architektonicznych i dekoracji, w hołdzie dla dzieła takumi – pracujących w fabrykach Lexusa japońskich mistrzów rzemiosła, angażujących cały swój kunszt w powstawanie wyjątkowych samochodów. Ćwiczą oni zdolności manualne, składając jedną ręką papierowe figurki origami.

W procesie powstawania modelu wykorzystano najnowsze technologie. W oparciu o trójwymiarowy projekt CAD stworzono cyfrowe wykroje, według których laserowy ploter wycinał skomplikowane kształty z tektury falistej o grubości 10 mm. Części te były następnie ręcznie składane z użyciem ekologicznego kleju, tworząc poszczególne elementy nadwozia i wnętrza samochodu.

Nad wykonaniem modelu pięciu ludzi pracowało przez trzy miesiące, zużywając 1700 arkuszy tektury ważących ponad tonę. Tekturowe koła wyposażono w elektryczny napęd, dzięki czemu po otwarciu drzwi można usiąść na fotelu kierowcy i ruszyć na przejażdżkę tekturowym samochodem.

Jedyny w swoim rodzaju pojazd będzie prezentowany podczas rozpoczynającej się 8 października wystawy Grand Designs Live Show w Birmingham.