Michał Kwiatkowski powraca na polski rynek muzyczny krążkiem „Chopin etc.”

Michał Kwiatkowski, polski wokalista śpiewający w języku francuskim, starszy brat Dawida Kwiatkowskiego, wraca na polski rynek muzyczny. W swojej najnowszej płycie „Chopin etc.” artysta sięga po kompozycje Fryderyka Chopina, aranżując je w stylu pop. Na krążku znalazł się m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy”, oraz piosenka „Mama”, poświęcona zmarłej matce artysty.

„Chopin etc.” to czwarty krążek w karierze Kwiatkowskiego, ale pierwszy, który został wydany w Polsce. Płyta miała oficjalną premierę 14 października. Wokalista przyznaje, że Chopin jest mu wyjątkowo bliski. Kwiatkowski, podobnie jak legendarny kompozytor, gra na fortepianie i związał swoje życie zawodowe zarówno z Polską, jak i Francją.

– Wybrałem Chopina, ponieważ podobnie jak ja, był Polakiem. Tak jak ja miał fioła na punkcie swojego fortepianu i był kompozytorem – choć oczywiście nie miałbym nigdy śmiałości i zarozumiałości porównywać swój talent do jego. Trzeba przyznać, że istnieje kilka punktów wspólnych: wyjazd do Francji, miłość do Francji, oddalenie od rodziny – wszystkie te rzeczy sprawiły, że skomponowałem płytę wokół jego dzieł – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Kwiatkowski.

Czwarta płyta wyznacza zupełnie nowy kierunek w twórczości muzyka, którego kompozycje do tej pory wpisane były w styl popowo-elektroniczny. Dla Kwiatkowskiego punktem zwrotnym w karierze były trzydzieste urodziny. Jak sam mówi, po zdmuchnięciu świeczek na urodzinowym torcie postanowił poszukać nowego brzmienia dla swojej muzyki i powrócić do gry na fortepianie.

– Wiedziałem, że moja francuska publiczność czekała na ten moment. Nie jestem artystą, który robi coś, żeby się komuś przypodobać. W pewnym momencie poczułem jednak, że kiedy w trakcie moich elektronicznych koncertów pojawiały się momenty, w których grałem na fortepianie, ludziom się to bardzo podobało. Stwierdziłem, że mi tego brakuje, dlatego postanowiłem nagrać płytę z fortepianem – tłumaczy Kwiatkowski.

Na krążku znalazło się 12 utworów zainspirowanych twórczością Chopina, m.in. duet z Elodie Frégé, zwyciężczynią francuskiego programu „Star Academy” oraz piosenka „Mama”, poświęcona matce artysty.

Po raz pierwszy śpiewam o mojej mamie, która umarła, gdy miałem 10 lat. Potrzebowałem 20 lat, żeby dorosnąć do momentu, w którym mogę o tym śpiewać – mówi wokalista.

Dla wokalisty premiera „Chopin etc.” to swoisty comeback do polskiego show-biznesu. Przez ostatnie 11 lat artysta mieszkał i tworzył we Francji. Stał się popularny dzięki udziałowi w programie „Star Academy”, w którym zajął drugie miejsce. Kilka lat temu wrócił na kilka miesięcy do Polski, by wziąć udział w 10. edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z Janją Lesar zajęli trzecie miejsce.

lifestyle newseria

In : Muzyka