Muzyka a charakter człowieka (A Ty jakiej słuchasz?)

Nie od dziś wiadomo, że nasze upodobania wskazują na to, kim tak naprawdę jesteśmy. W końcu jeśli ktoś lubi kolor czerwony, zwykle oznacza to, że pragnie się wyróżniać i jest energiczną osobą. A jeśli ktoś uwielbia filmy sensacyjne, zapewne łaknie silnych wrażeń i lubi, gdy coś się wokół niego dzieje. Gust muzyczny także oddaje naszą osobowość – z czego pewnie wiele osób zdaje sobie sprawę. Co mówi o człowieku muzyka, której słucha? Sprawdźmy!

 

Wyobrażenia czy naukowe podejście?
Muzyka bezsprzecznie towarzyszy nam w życiu codziennym. Może nie mówi nam bezpośrednio wszystkiego o nas samych, ale potrafi ukazać naszą charyzmę. Muzyką wyrażamy potrzeby i upodobania – swój charakter i podejście do wielu rzeczy. Zresztą, łatwo można to sprawdzić na samym sobie, ponieważ na przykład fan rocka dogada się z drugim fanem idealnie, ale już z fanem na przykład hip-hopu będzie mu ciężko dojść do porozumienia w niektórych sprawach – po prostu różnią się opiniami i podejściem do życia. I choć wśród osób z tej samej grupy także zdarzają się różnice, jest i dużo podobieństw.
Nie są to tylko czcze opinie, ale naukowe podejście – zjawisko było bowiem wielokrotnie badane przez naukowców. Na podstawie na przykład wywiadów czy ankiet udało im się ustalić jak fani danego gatunku muzycznego reagują w obliczu problemów, jakie jeszcze mają upodobania, albo jakimi cechami odznaczają się w życiu.

Gust muzyczny a charakter
Zapewne wszyscy czytający ten tekst są obecnie ciekawi jakie podobieństwa udało się naukowcom zaobserwować. Najciekawsze obserwacje dotyczyły fanów rocka oraz heavy-metalu. Okazało się, że są to osoby wcale nie głośne i dzikie, ale delikatne i wrażliwe. W gruncie rzeczy zespoły z tego nurtu informują o wielkich problemach, a fani tego gatunku potrafią to docenić. Są to też osoby o niezwykle rozwiniętej empatii i głębi umysłu, inteligencji i kreatywności. Nie są jednak zbyt pracowite – w przeciwieństwie do fanów muzyki pop. Z drugiej jednak strony fani popu są mało kreatywni, ale przy tym towarzyscy.
Towarzyskość i kreatywność to też domena fanów muzyki elektronicznej/tanecznej. Kto słucha hip-hopu czy rapu jest towarzyski i charyzmatyczny, a ponad to lubi rywalizację i chce dominować. Nie boi się mówić co myśli i czuje, przez co taka osoba jest postrzegana za agresywną – w przeciwieństwie do fanów rocka i heavy-metalu, którzy wszystkich starają się głęboko zrozumieć. A fani muzyki klasycznej? To osoby introwertyczne, przyjazne, o wysokiej samoocenie i bardzo zdolne.

Na stronie Ticketmaster można znaleźć bilety i informacje o wydarzeniach dotyczących różnych gatunków muzycznych. Wejdźcie na tą stronę i sprawdźcie, czy na koncercie ulubionego artysty dogadacie się bez słów ze współsłuchaczami, lub zaryzykuj! Zrób coś nowego i wybierz się na koncert zupełnie nowego dla Ciebie nurtu muzycznego! Kto wie, może odkryjesz w sobie nowe cechy i pasje?

In : Muzyka