Na jakie elementy zwracać uwagę, dokonując zakupu kotła grzewczego?

Współcześnie trudno wyobrazić sobie życie bez instalacji centralnego ogrzewania. Jej serce stanowi piec c.o. To, jaki wybierzemy, będzie decydowało o tym, czy we wnętrzu będzie panowała odpowiednia temperatura, a także ile wydamy na ogrzewanie w sezonie zimowym. Na co trzeba zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Jakie parametry i cechy kotła są ważne przy zakupie i w użytkowaniu?

 

Kocioł c.o. – długoterminowa inwestycja

Na kocioł grzewczy powinniśmy patrzeć jak na inwestycję długoterminową – radzi ekspert z firmy www.499.com.pl. – Dlatego nie należy spieszyć się z wyborem. Warto uważnie przeanalizować wszystkie możliwości. Jeśli podejmiemy dobrą decyzję, urządzenie będzie nam służyło przez długie lata, nie będziemy mieli problemów z awariami, a rachunki za ogrzewanie nie będą spędzać nam snu z powiek.

Osoby, które muszą kupić nowy piec lub wymienić stary, chcą wydać jak najmniej – to oczywiste. Niestety, zbytnia oszczędność w dniu zakupu może sprawić, że będziemy przepłacać przez wszystkie kolejne lata, a dodatkowo poziom grzania będzie niewystarczający. Źle dobrany kocioł nie zaspokoi naszego zapotrzebowania na energię cieplną albo będzie potrzebował tyle paliwa, że każdy sezon grzewczy będzie oznaczał katastrofę dla budżetu domowego. Dlatego, szukając oszczędności przy zakupie kotła grzewczego, lepiej skupić się na tych, które nastąpią po zainstalowaniu urządzenia.

Techniczne aspekty wyboru kotła grzewczego

Jednym z najważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze kotła, jest jego moc. Zapotrzebowanie naszego domu na moc zależne jest głównie od dwóch czynników: jakości ocieplenia oraz rozmiarów domu. Powszechną praktyką jest zakup kotłów z ogromnym zapasem mocy, co jest zupełnie zbędne i jedynie podnosi koszty używania. W sieci można znaleźć wiele kalkulatorów mocy grzewczej, jednak niezastąpiona będzie tu pomoc fachowca.

Kolejną kwestią jest sposób zasilania pieca. Popularne są kotły gazowe: czyste i bezproblemowe w eksploatacji. Możemy wybierać spośród jedno- i dwufunkcyjnych. Zapewnienie ciepła sprowadza się do uruchomienia urządzenia. Jesteśmy jednak zależni od sieci oraz cen gazu.

Jeżeli jednak nie mamy możliwości albo ochoty ogrzewać domu gazem, możemy zdecydować się na kocioł na paliwo stałe, np. węgiel lub pellet. Wymagają one nieco obsługi, jednak nowoczesne modele potrzebują naszego zainteresowania raz na tydzień – wystarczy uzupełnić zasobnik. Trzeba jednak mieć nieco przestrzeni na magazynowanie opału i sam kocioł.

Szczególnie godne uwagi są kotły na pellet drzewny. Ten naturalny materiał pod względem relacji jakości do ceny jest porównywalny z ekogroszkiem, jednak jest znacznie czystszy i ekologiczny. Ilość powstającego popiołu jest wręcz śmieszna (kilka kilogramów popiołu na tonę pelletu), a sam opał nie brudzi. Nie emituje też spalin, nie licząc niewielkiej ilości dwutlenku węgla.

In : Tech