Nie czekaj na grudniowe promocje, czyli jak zadbać o świąteczne finanse

Z ostatnich badań przeprowadzonych przez Deloitte wynika, że aż 74% konsumentów robi zakupy związane ze świętami dopiero w grudniu. Jednocześnie aż 83% badanych zamierzało kupić prezenty w takiej samej cenie lub tańsze niż rok wcześniej, a 85% stwierdziło, że będzie szukało prezentów w tańszych sklepach. Prawie połowa badanych (43%) zadeklarowała, że zarządzi świątecznymi wydatkami, planując budżet wcześniej, podobna grupa (42%) zamierzała wykorzystać na świąteczne wydatki oszczędności gromadzone przez cały rok. Jedna trzecia (34%) Polaków postanowiła ograniczyć zakupy dokonywane pod wpływem impulsu. Ogół wydatków związanych ze świętami w równym stopniu rozkładał się pomiędzy zakupy spożywcze (44%) oraz koszty prezentów (44%), pozostała suma (12%) przeznaczana była na udział w spotkaniach towarzyskich z tej okazji. Na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia polska rodzina wydała łącznie prawie 1300 zł.[1]

Aby skutecznie obniżyć wydatki świąteczne, trzeba wiedzieć jak do tego podejść. Wonga.com, firma udzielająca komfortowych pożyczek online, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem przygotowała odpowiedzi na kilka kluczowych pytań związanych z wcześniejszym planowaniem świątecznych wydatków i przygotowaniem się do świąt. Odpowiedzi na więcej pytań dotyczących możliwości obniżenia kosztów, nie tylko w trakcie świąt, oraz porad dotyczących zarządzania budżetem, dostępnych jest na platformie edukacyjnej kapitalni.org, stworzonej z myślą o kształtowaniu pozytywnych nawyków finansowych.

Na ile wcześniej zacząć przygotowania do świąt?

Przekornie można powiedzieć, że do Gwiazdki można przygotowywać się cały rok. Wystarczy dużo wcześniej myśleć o prezentach i rozglądać się za nimi nie tylko w grudniu. Jeśli w trakcie wakacji znajdziemy idealnie pasujący do kogoś prezent, to nie musimy koniecznie czekać pół roku żeby go kupić. Wcześniej można także porównywać ceny produktów w serwisach aukcyjnych i porównywarkach, a nawet zamawiać z internetowych sklepów zagranicznych. Długi czas dostawy nikomu nie przeszkadza, jeśli do Bożego Narodzenia zostało kilka miesięcy, a różnica w cenie może dać znaczące oszczędności. Planując prezenty i inne zakupy przez kilka miesięcy, wydatki będą się rozkładać w czasie, przez co budżet będzie mniej nadwyrężony pod koniec roku.

Jak taniej kupić prezenty pod choinkę?

Z roku na rok coraz więcej kupujemy przez Internet, a jeśli zaczniemy szukać prezentów dużo wcześniej, to zaoszczędzimy nie tylko czas, ale też sporo pieniędzy. Ceny w Internecie potrafią być znacząco niższe od tych w sklepach stacjonarnych. Między innymi dlatego, że nie są dostępne od ręki. Dlatego, chcąc skompletować prezenty bez wychodzenia z domu, należy się tym zająć odpowiednio wcześnie i mieć na uwadze fakt, że w okresie przedświątecznym czas dostawy zazwyczaj ulega wydłużeniu.

Jak ograniczyć wydatki podczas świątecznych zakupów?

Największym przyjacielem oszczędnego klienta jest lista zakupów. To dzięki niej możemy podzielić potrzebne produkty na poszczególne kategorie, np. prezenty, artykuły spożywcze i ozdoby, a tym samym uporządkować wydatki. Taka lista ogranicza nasze spontaniczne zakupy, bo to czego nie ma na liście, nie ląduje w koszyku. W efekcie wychodzimy ze sklepu z dokładnie tym po co przyszliśmy, nie zostawiając przy kasie więcej pieniędzy niż to potrzebne.

Na czym możemy oszczędzić?

Oprócz samych prezentów spore wydatki wiążą się z zakupem opakowań, toreb, ozdób czy kartek świątecznych. Większość z tych rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Własnoręcznie wykonane ozdoby i kartki świąteczne są dużo tańsze niż komercyjne rozwiązania. Najwięcej możemy zaoszczędzić na opakowaniach prezentów – wystarczy szary papier i kolorowe wstążki lub dziecięce rysunki, by stworzyć oryginalne pakunki. Natomiast przygotowanie ozdób wspólnie z dziećmi to dodatkowa okazja, by poczuć świąteczną atmosferę. I do tego kosztuje grosze!

Jak oszczędzić na kolacji wigilijnej?

Może czas na lekką zmianę wigilijnego menu? Tradycja suto zastawionego stołu wpływa na ilość robionych zakupów, a niestety bardzo często kupujemy za dużo jedzenia, które później wyrzucamy. Przed zakupami należy oszacować ile jedzenia faktycznie jest potrzebne na czas świąt. Dodatkowym aspektem jest kwestia obowiązków, jakie narzuca na siebie gospodarz rodzinnego spotkania. Żeby ograniczyć wydatki i czas spędzony w kuchni wystarczy podzielić się przygotowaniami z pozostałymi uczestnikami Wigilii.

Related Articles