Nie lubisz przepłacać?

Cóż to za pytanie – przecież nikt nie lubi płacić zbyt dużo w sytuacji, gdy można zaoszczędzić nieco pieniędzy! To stwierdzenie wydaje się być aktualne w przypadku niemal każdej dziedziny życia, w tym eksploatacji samochodu, która jest, co tu dużo mówić, dosyć kosztowna w porównaniu z przeciętnymi zarobkami Polaków. Jednym z największych wydatków w polskich realiach jest tankowanie, a wielu naszych rodaków decyduje się na redukcję kosztów zakładając instalację gazową do samochodu.

Sposób na oszczędzanie

Złośliwi będą twierdzić, że osoby które chcą nieco zaoszczędzić na kosztach paliwa w swoim aucie, powinny po prostu przesiąść się do komunikacji miejskiej. Cóż, jest to pewne rozwiązanie i być może w dużych miastach rzeczywiście ma sens ale co zrobić, gdy w naszym miejscu zamieszkania nie ma regularnego połączenia z naszym miejscem pracy? A taka sytuacja zdarza się w małych miastach dosyć często! Dobrym rozwiązaniem dla osób które chciałyby nieco zmniejszyć wydatki na tankowanie może być zamontowanie instalacji gazowej do auta. Niektórzy producenci oferują nawet fabrycznie nowe samochody z zamontowaną instalacją LPG.

Gaz w nowym aucie?

Starsi czytelnicy zapewne pamiętają czasy, gdy instalacje LPG kojarzone były głównie ze starszymi samochodami, a wielu polskich kierowców obawiało sie zakładania takiego rozwiązania do nowego samochodu. Dziś, czasy się zmieniły i bez problemu możemy kupić choćby Skodę z instalacją najwyższej jakości (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). Pamiętajmy, że w tej chwili w Polsce obecni są już przedstawiciele największych firm ze świata autogazu (np. Landi Renzo Omegas), którzy nie tylko dostarczają odpowiednią technologię czy części, lecz także wiedzę, pozwalającą na odpowiednie serwisowanie zamontowanych już w samochodach układów zasilania autogazem.

Czy to się opłaca?

Ceny instalacji gazowych znacznie spadły w ostatnim czasie. Oznacza to znacznie większe oszczędności już od pierwszego kilometra przejechanego na gazie! Co ważne, montaż nowoczesnej instalacji LPG praktycznie w żaden sposób nie wpływa na osiągi czy trwałość jednostki napędowej, nawet w nowoczesnym samochodzie.

Instalacj Landi Renzo Omegas, standardowo montowana w autach Skody, została tak skonstruowana, że pod obciążeniem (np podczas wyprzedzania czy jazdy na wysokich obrotach), silnik automatycznie przełącza się na benzynę, co pozwala na zachowanie mocy. Z kolei w sytuacji, gdy auto porusza się w stabilnym zakresie obrotów, silnik cały czas spala tani gaz LPG, generując potężne oszczędności! A jeśli chodzi o trwałość takiego rozwiązania, to również nie ma się czego obawiać. Do niedawna, montaż LPG w tych jednostkach mógł spowodować pogorszenie trwałości. Specyficznie umieszczone wtryskiwacze benzynowe wymagają bowiem ciągłego chłodzenia benzyną. Instalacja gazowa opracowana specjalnie dla Skody umożliwia dotryskiwanie benzyny, dzięki czemu nie musimy się martwić o trwałość takiej samochodowej instalacji.

Related Articles