Nowe domy bezpieczniejsze, bo inteligentne

Tylko w 2015 roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej odnotowała w naszym kraju ponad 25 tysięcy pożarów budynków jedno i wielorodzinnych. Statystyki pokazują, że do najczęstszych przyczyn pożarów zaliczają się wadliwe działanie urządzeń grzewczych, a także nieostrożność człowieka, spowodowana pozostawieniem włączonego do sieci żelazka czy niewyłączeniem piekarnika.

Z kolei dane z Komendy Głównej Policji pokazują, że tylko w 2015 roku w Polsce doszło do ponad 94 tysięcy włamań z kradzieżami do mieszkań i domów, bo zapominamy o zamknięciu okien i opuszczeniu rolet.

 

Całodobowa ochrona

Jeżeli o ostrożności zapominają lokatorzy, to wyręcza ich technika. Inteligentne systemy zarządzania mieszkaniami stają się już standardem w wielu inwestycjach deweloperskich w naszym kraju.

Część z naszych nowych inwestycji jest standardowo wyposażona w system inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Systemy alarmowe wchodzące w skład automatyki domowej pozwalają na kontrolę tego, co w danej chwili dzieje się z mieszkaniem, chroniąc mieszkańców przed pożarami, zadymieniem, zalaniem czy włamaniami. Sygnał o zagrożeniu otrzymają na przykład na swojego smartfona – wymienia Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.
Systemy smart home, montowane są już w mieszkaniach wielu inwestycji w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, ale również w innych regionach kraju. – Deweloperzy chcą oferować w pełni komplementarne budynki i osiedla jako nowoczesne, funkcjonalne, oszczędne oraz przede wszystkim bezpieczne dla nowych mieszkańców – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego FIBARO, który jest liderem nowoczesnej automatyki domowej na świecie.

 

Wszystko za dotknięciem

O bezpieczeństwie decydują więc intuicyjne i łatwe w obsłudze urządzenia. Sterowanie domem w ramach inteligentnego systemu odbywa się za pomocą smartfona lub tableta. Wystarczy dotknięcie ekranu, żeby ustawić odpowiednie oświetlenie, uruchomić pralkę, piekarnik, wyłączyć żelazko, klimatyzację czy zaplanować opuszczanie rolet po zachodzie słońca.

Poprzez system czujników podnosimy poziom spokoju i wewnętrznego bezpieczeństwa oraz kontrolujemy zużycie energii. Nie musimy już  martwić się wątpliwościami o pozostawionym żelazku czy rozgrzanym piekarniku. Mieszkańcy mogą mieć wolną głowę i wszystko pod kontrolą – mówi Piotr Basiewicz, właściciel firmy Basiewicz Deweloper, budującej apartamenty w regionie ełckim na Mazurach.
Nowoczesne urządzenia montowane w mieszkaniach przybliżają też koniec ery budowania strzeżonych osiedli za płotami. – Domownicy nawet z najbardziej oddalonych miejsc na świecie mogą za pomocą smartfona zarządzać mieszkaniem w oparciu o dostarczane przez urządzenia dane, jak: temperatura, otwarcie okien, zadymienie, jasność światła. Zapewniając bezpieczeństwo ograniczają potrzebę zatrudniania dozorców, portierów czy ochroniarzy do strzeżenia osiedla, a tym samym wpływają na obniżenie wysokości czynszu – mówi Andrzej Gutowski z Ronson Development.

FIBARO | Nowa forma życia

In : Tech