Ochrona przed atakami DDoS. Dlaczego jest taka ważna?

Ataki DDoS mogą sparaliżować nawet najlepiej rozwijające się przedsiębiorstwo, gdzie słupki odpowiedzialne za sprzedaż, jak i te wizerunkowe mogą przyprawić niejednego pracownika o ból głowy, a dział IT o kilka nieprzespanych nocy. Sprawdźmy zatem dlaczego ochrona przed atakami DDoS jest taka ważna?

Ataki DDoS mogą być zagrożeniem dla przedsiębiorstw różnych wielkości. Według raportu Akamai  „State of the Internet Security” za pierwszy kwartał 2015r. najwięcej ataków (35 proc.) przeprowadzono na przedsiębiorców z szeroko pojętej branży gier komputerowych. Drugą pozycję (25 proc.) zajął sektor technologiczny, w tym firmy oferujące oprogramowanie. Trzecie miejsce (14 proc.) przypadło dostawcom Internetu i operatorom telekomunikacyjnym. Wystarczy wspomnieć, że eksperci współpracujący  z Fundacją Bezpieczna Cyberprzestrzeń przewidując zagrożenia, które mogą wystąpić w 2015r. – atak DDoS umieścili na drugim miejscu, zaraz za phishingiem i ex-aequo z malware’em na Androida. Wiedząc już, że skala zagrożenia jest duża, warto przytoczyć kilka argumentów dlaczego warto z ochrony DDoS skorzystać i jak to zrobić.

Zrozumieć niebezpieczeństwo

Typowy atak DDoS polega na wysłaniu olbrzymiej ilości zapytań do systemu komputerowego lub usługi sieciowej w celu wykorzystania wszystkich możliwych zasobów i tym samym  uniemożliwienie działania np. naszej strony internetowej. Tyle jeśli chodzi o definicję.  Jako przykład można podać sytuację,  w której nagle wszyscy fani idący na mecz swojej ulubionej drużyny chcieliby dostać się na stadion tylko jednym wejściem. Pojawi się w ten sposób olbrzymia kolejka oczekujących, a system wejścia na stadion przestanie prawidłowo funkcjonować. Tak samo jest w przypadku strony internetowej, gdzie stadionem w dużym uproszczeniu jest w tym przypadku serwer naszej witryny.

Cyberprzestępcy nie muszą posiadać olbrzymiej wiedzy, aby wykonać taki atak. W dzisiejszych czasach wystarczy wejść na odpowiednie forum internetowe, czy też skorzystać z poradnika video, aby taki atak przeprowadzić. Odpowiedzialna może być za to np. nasza konkurencja, która będzie chciała przejąć naszych niezadowolonych klientów i wykorzystać naszą walkę z kryzysem.

„Mnie to na pewno nie dotyczy”

Według najnowszego badania Kaspersky Lab i B2B International wynika, że przedsiębiorstwa na świecie wydają średnio ponad 800 tysięcy dolarów amerykańskich, aby usunąć szkody po cyberataku. Lepiej nie myśleć w co można byłoby te pieniądze zainwestować, zamiast mozolnie krok po kroku odzyskiwać zaufanie klientów.

Z tego samego raportu wynika jeszcze jeden niepokojący wniosek – tylko 27 proc. firm wdrożyło rozwiązanie bezpieczeństwa przeznaczone dla środowiska wirtualnego. Oznacza to, że tylko 1 na 4 firmy z przebadanych 5 500 tys. jest w pełni gotowa na ataki cyberprzestępców. A blisko 42 proc. uważa, że zagrożenia w świecie wirtualnym są znacznie mniejsze niż w środowisku fizycznym. Popularne stwierdzenie i wymówka „to mnie nie dotyczy” w tym przypadku może zmienić się w hasło „ratujmy co się da” jeżeli atak okaże się skuteczny.

Jak się zabezpieczyć?

Kluczem do ochrony przed atakami DDoS jest wczesne wykrycie ataku i łagodzenie skutków poprzez filtrowanie ruchu generowanego przez atakujących. Warto również być przygotowanym na taki atak i zawczasu mieć gotową wersje minimum strony, która będzie posiadała najważniejsze informacje, które muszą być dostępne. Pozwoli to w chwili zablokowania serwisu na poinformowanie naszych klientów/użytkowników o kłopotach. Aby zapobiec atakowi warto również pomyśleć o takich aspektach jak: optymalizacja strony, rozdzielenie usług czy zwrócenie się z pomocą do firm specjalizujących się w ochronie przed atakami DDoS np. Grey Wizard – ochrona DDoS.  Wobec pojawiający się coraz to nowych rodzajów ataków ważne jest, aby system chroniący skutecznie uczył się nowych ataków i blokował je zarówno na poziomie sieciowym jak i aplikacyjnym. I na koniec pamiętaj, że atak DDoS to nie koniec świata i nie warto panikować, tyko sprostać wyzwaniu i pokonać cyberprzestępców.

********************

Grey Wizard – specjalizuje się w kompleksowej ochronie stron internetowych przeciwdziałając atakom sieciowym, wolumenowym i aplikacyjnym. Usługa działa na zasadzie serwera pośredniczącego pomiędzy użytkownikami internetu a serwerami klienta. Oferta Grey Wizard kierowana jest dla przedsiębiorców działających w sieci narażonych na ataki DDoS, czyli takie, których celem jest odłączenie ofiary od usług internetowych. Grey Wizard chroni nie tylko przed atakami DDoS, ale także zapewnia bezpieczeństwo aplikacjom internetowym zapobiegając między innymi XSS (Cross-site scripting) i SQL Injection, czyli atakom mogącym powodować wyciek danych wrażliwych i poufnych. Ponadto firma na bieżąco monitoruje nowe zagrożenia, prowadzi dokładne statystyki i kontroluje nienaturalne zachowania, dzięki czemu jest w stanie skutecznie zapobiegać zagrożeniom zanim trafią do klienta. Więcej szczegółów: https://greywizard.com/