Od aptekarza po ekspansję światową – historia marki Coca Cola

Jedną z najdroższych marek na świecie stworzył pod koniec XIX wieku aptekarz, dr John Pemberton. Dziś marka Coca Cola jest doskonale znana każdemu.

Receptura orzeźwiającego napoju

Historia marki Coca Cola rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, kiedy to pod koniec XIX wieku aptekarz z Atlanty, dr John Pemberton stworzył recepturę orzeźwiającego napoju, o słodkim smaku i głębokiej, karmelowo-czarnej barwie. Początkowo napój był dostępny tylko w aptekach w Ameryce. Nie był to jedyny produkt, nad którymi pracował aptekarz i w najśmielszych marzeniach nie przypuszczał, że właśnie on podbije rynki światowe. Niemniej, właśnie tak się stało.

Do wytwarzania swojego napoju Pemberton wykorzystywał jedynie naturalne składniki. Dokładnie 8 maja 1886 roku dr John Stith Pemberton stworzył aromatyczny, zabarwiony karmelem syrop. Wykorzystał do tego tradycyjne narzędzie – mosiężny kociołek. Gotowy produkt zaniósł on do największej apteki w Atlancie, w której swoją premierę miała Coca Cola. Syrop mieszany był z  wodą sodową i sprzedawano go z saturatora.

Pomimo dobrego przyjęcia przez konsumentów napoju o nutce karmelowego smaku, jego twórca nie doczekał spektakularnego sukcesu, jaki stał się udziałem Coca-Coli. Pemberton zmarł już w półtora roku po opracowaniu rewolucyjnej receptury napoju.

Jak powstała nazwa?

Autorem marki „Coca-Cola” jest wspólnik i księgowy doktora Pembertona, Frank Robinson, który wykaligrafował słynny znak towarowy. Pierwsza reklama prasowa napoju pojawiła się 29 maja 1886 roku w „The Atlanta Journal”, a slogan reklamowy brzmiał „Coca-Cola jest pyszna i orzeźwiająca”.

Koleje losu kultowego napoju

Na prawdziwy sukces Coca Coli zapracował jej drugi właściciel, który wykupił prawa do receptury i nazwy produktu w 1893 roku i rozreklamował go nie tylko w całych Stanach Zjednoczonych, ale i w skali międzynarodowej.  W 1919 roku firma przeszła w ręce Ernesta Woodruffa, a następnie jego syna. Wówczas firma Coca Cola weszła na giełdę papierów wartościowych, gdzie wypuszczono pięć tysięcy akcji, po 40 dolarów za sztukę. Szybko znalazły one swoich nabywców. Dopiero w latach 40-stych XX wieku Coca-Cola dotarła do Europy, wraz z wojskiem amerykańskim. Obecnie napój ten jest dostępny w ponad 200 krajach na całym świecie.

Doskonale strzeżona tajemnica

Pemberton był świadomy, że uchylenie rąbka tajemnicy dotyczącej receptury Coca Coli narazi go na ataki konkurencji. Dlatego był ostrożny i nie chciał przekazywać innym jej składu. Jego filozofię działania przejęli kolejni właściciele firmy, w efekcie po dziś dzień receptura Coca-Coli jest najlepiej chronionym sekretem w całej historii handlu, choć nie jedna osoba próbowała wymyśleć ją od podstaw. Oryginalna receptura Coca-Coli stworzona przez dr Pembertona przechowywana była w skarbcu banku SunTrust w centrum Atlanty od 1925 roku, a w 2011 roku została ona przeniesiona do muzeum historii Coca-Coli – The World of Coca-Cola  w Atlancie. Tylko nieliczni pracownicy firmy Coca-Cola tak naprawdę znają skład napoju.