Okradł serwis internetowy na 85 tys. złotych

Małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali 28-latka, który nielegalnie wyprowadził kryptowaluty BitCoin o wartości 85 tys. złotych z serwisu internetowego. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa komputerowego.

W marcu ubiegłego roku policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością KWP w Krakowie zostali zawiadomieni przez jeden z polskich serwisów internetowych zajmujący się usługami wymiany kryptowalut, że nieznany sprawca przez manipulację zapisów w systemie informatycznym serwisu nielegalnie wyprowadził kryptowaluty BitCoin i LiteCoin o łącznej wartości ponad 85 tys. złotych.

Na podstawie otrzymanych informacji policjanci  rozpoczęli  namierzanie   sprawcy.  Ustalono, że jest nim 28-letni Rafał W., który miał zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie powiatu olkuskiego. Dzięki współpracy policjantów kilku wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz funkcjonariuszy z Olkusza zebrano szereg dowodów potwierdzających udział wytypowanego sprawcy w przestępstwie. Ustalono także, że sprawca przebywa od dłuższego czasu w jednym z miast wojewódzkich środkowej Polski – dlatego też zapadła decyzja o przeszukaniu jego obecnego mieszkania. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony, kiedy na przeszukanie zapukała do niego Policja, a następnie zabezpieczyła cały sprzęt komputerowy będący w jego użytkowaniu jako dowód w sprawie.

Zebrany materiał procesowy wykazał, że sprawca (informatyk, programista i administrator serwerów) interesował się lukami w zabezpieczeniach serwisów internetowych zajmujących się handlem kryptowalutami, w których posiadał konta do obsługi swoich wirtualnych portfeli. Sprawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych, trudnił się także handlem peryferii komputerowych służących do budowy „koparek” (maszyn o dużej mocy obliczeniowej służących do generowania kryptowalut), a w wolnych chwilach udzielał się na forach internetowych, pomagając internautom wdrażać się w tematy związane z obrotem kryptowalut. Sprawca założył  fikcyjne dane m.in. konto bankowe oraz kilka kont na giełdach bitcoinowych, chcąc zakryć prawdziwą tożsamość.

Przeprowadzone ekspertyzy biegłego sądowego potwierdziły udział  28-latka w dokonanym przestępstwie, a praca policjantów  doprowadziła  do zebrania wystarczającego materiału dowodowego, pozwalającego na  postawienie sprawcy zarzutu oszustwa komputerowego.

Postępowanie kilka dni temu zostało zakończone, Prokuratura Rejonowa w Olkuszu przesłała do Sądu Rejonowego w Olkuszu materiały postępowania i akt oskarżenia przeciwko 28-latkowi.

(KWP w Krakowie / mo)

Related Articles