Piotr Kraśko: Nowa czołówka „Wiadomości” jest wspaniała. Nikt nie popełnił plagiatu

Piotr Kraśko jest zachwycony nową czołówką „Wiadomości” TVP. Odrzuca zarzuty, że jest ona kopią czołówki jednego z brytyjskich serwisów informacyjnych. Dziennikarz twierdzi, że nie da się wymyślić kolorów, których jeszcze w telewizji nie było, a motyw obracającej się kuli ziemskiej występuje w większości czołówek światowych i polskich serwisów informacyjnych.

Premiera nowej czołówki „Wiadomości” miała miejsce 1 stycznia br. Według zapowiedzi władz TVP miała ona stanowić nową jakość w polskiej telewizji. Czołówka trwa 24 sekundy, a prace nad nią zajęły kilka miesięcy. Do współpracy władze TVP zaprosiły m.in. Radzimira Dębskiego, który skomponował muzykę, nagraną następnie przy udziale orkiestry symfonicznej. Czołówka składa się z grafik i zdjęć połączonych za pomocą nowoczesnego montażu. Prowadzący główne wydanie „Wiadomości” Piotr Kraśko jest zachwycony nową czołówką swojego programu.

– Uważam, że to jest wspaniała czołówka. Widziałem tysiące czołówek i myślę, że nasza naprawdę jest wspaniała mówi Piotr Kraśko w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Tuż po noworocznym wydaniu „Wiadomości” w internecie pojawiły się głosy, że nowa czołówka jest kopią czołówki programu „News at Ten” brytyjskiej stacji ITV sprzed siedmiu lat. Rzecznik TVP tłumaczył, że wszystkie czołówki serwisów informacyjnych na całym świecie są do siebie podobne i zawierają te same elementy.

Piotr Kraśko podkreśla, że czołówka „Wiadomości” jest dziełem niezwykłych ludzi, którzy świetnie wykonali powierzone im zadanie. Nie ma też wątpliwości, że przed przystąpieniem do pracy obejrzeli setki czołówek serwisów informacyjnych.

– W jakichś 100 czołówkach, które widziałem, jest motyw kręcącego się globu. Masę studiów telewizyjnych wykorzystuje niebieskie tło. Nie da się wymyślić koloru, którego w telewizji jeszcze nie było. Bez wątpienia wszystkie pytania, które Pani zadała, ktoś już kiedyś zadał i nie powiedziałbym, że popełnia Pani plagiat – mówi Piotr Kraśko.

Nowa czołówka „Wiadomości” to animacja 3D przedstawiająca przelot nad Polską  od Trójmiasta do Warszawy  zakończony ujęciem zegara na Pałacu Kultury i Nauki.

newseria.pl