Policjanci rozbili grupę przestępczą z Konina, trudniącą się handlem narkotykami

Ośmioosobową grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami na terenie Konina i innych miejscowości rozbili policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji. Zatrzymanym grozi do 12 lat więzienia. Zrealizowana sprawa powiązana jest z wcześniejszymi śledztwami, którymi zajmowało się CBŚP.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji od jesieni 2011 roku pracowali nad sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się przemytem i handlem narkotykami – kokainy, amfetaminy, marihuany i tabletek ekstazy. Materiały zgromadzone przez policjantów dały podstawę Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu do wszczęcia kilku śledztw.

W trakcie kilkuletniej pracy funkcjonariusze CBŚP sukcesywnie, w ramach kilku realizacji, zatrzymywali kolejne osoby, biorące udział w przestępczym procederze. Efekt tych działań to m.in. zatrzymanie przestępców o pseudonimach „Król dworca” i „Bródi” z Poznania oraz „Andzia” z Torunia. Podczas jednej z akcji zabezpieczono pod Bydgoszczą samochód ciężarowy, w którym ukrytych było 60 kg narkotyków.

Policjanci CBŚP zatrzymali łącznie ponad 100 podejrzanych. Jedno z prowadzonych śledztw objęło osoby zaangażowane w kradzież maszyn budowlanych i rolniczych z terenu UE. Kolejne postępowanie przeciwko wytypowanym podejrzanym dotyczyło kradzieży oraz legalizacji samochodów osobowych.

Kolejny rozdział tej historii to marzec 2015. Na terenie Konina i Bydgoszczy policjanci CBŚP, wspomagani przez policjantów z Konina, poznańskiego SPAP i funkcjonariuszy Wydziału Narkotykowego KWP w Poznaniu, zlikwidowali działalność ośmioosobowej zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymani planowali przejąć dystrybucję narkotyków w mieście. Planowali również kupić broń palną.

Podczas realizacji sprawy policjanci pojechali do woj. kujawsko – pomorskiego. Tam miały zostać zatrzymane kolejne osoby. W okolicach Koronowa zorganizowano zasadzkę na jednego z podejrzanych. Na leśnej drodze funkcjonariusze zatrzymali do kontroli samochód. Gdy kierowca usłyszał, że ma do czynienia z policjantami, gwałtownie ruszył autem, potrącając drzwiami jednego z funkcjonariuszy. Przez 100 metrów uciekał na wstecznym biegu, po czym uszkodził auto i zaczął uciekać pieszo.

Szybko powiadomiono policjantów  bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji i Komisariatu Policji w Koronowie. Dobra znajomość terenu szybko doprowadziła funkcjonariuszy w okolice pobliskiej tamy. Właśnie tam uciekinier został zatrzymany. Okazało się jednak, że mężczyzna niewiele miał wspólnego z prowadzonym śledztwem. Będzie odpowiadał za napaść na policjanta.

Okazało się, że podejrzany, który miał być pierwotnie zatrzymany, uciekał łodzią. Funkcjonariusze wytypowali miejsce, gdzie uciekinier powinien wyjść na brzeg. Czekali na niego w ustalonym miejscu. Mężczyzna po wyjściu na brzeg został zatrzymany.

Spośród ośmiu zatrzymanych za handel znacznymi ilościami narkotyków, pięć osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Za tego rodzaju przestępstwa grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

CBŚP Poznań

Related Articles