Praca na tablecie? – czyli czym zastąpić peceta

Nie każdy i nie wszędzie zabiera ze sobą laptop – a praca w niektórych zawodach nigdy się nie kończy. Czasem trzeba coś dokończyć w domu, dopisać szybko w czasie drogi, czy niespodziewanie przejrzeć ważne zestawienia. Okazuje się, że coraz częściej pewne działania można z powodzeniem wykonać na tablecie – mniejszym, lżejszym i poręczniejszym, niż zwykły komputer. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model i zastosować się do kilku porad.

Tablet jak komputer

Tablety posiadają obecnie tyle funkcji i można na nich zainstalować tak wiele różnych aplikacji, iż praca na nich jest niezwykle prosta – i przypomina w wielu wypadkach pracę na zwykłym komputerze. Oczywiście, najważniejszy jest właściwy system operacyjny – tu z powodzeniem sprawdza się zarówno Android, jak i iOS oraz Windows (przy czym większość użytkowników do wymagających zadań woli używać właśnie Windowsa, jako że jest to system używany także na komputerze PC).

Większość tabletów działa jednak na Androidzie – chwalą go sobie zresztą liczni użytkownicy. Jeszcze w lipcu 2013 roku została zatem zaprezentowana mobilna wersja systemu Microsoft Office, przeznaczonego specjalnie na Androida – to dopiero spore ułatwienie w pracy! Dzięki temu tablet z Androidem może już z powodzeniem zastępować laptop – tym bardziej, że liczni producenci wprowadzają na rynek specjalne dodatki i akcesoria do swoich tabletów. Dopinane etui z klawiaturą to już niemal standard – prócz wielkości coraz mniej jest zatem różnic, które mogą denerwować osoby używające tablety do pracy.

Najlepsze tablety do pracy – ranking

Czym muszą się charakteryzować tablety, żeby być przydatne w pracy? Dobrze, by ich ekran był średniej wielkości – na tyle mały, by całość była lekka, a jednocześnie na tyle duży, by można było swobodnie wszystko na nim widzieć. Musi posiadać możliwość podpięcia do siebie klawiatury i myszki (z tymi urządzeniami można się też połączyć bezprzewodowo).

Dobrzy, by posiadał funkcję wielozadaniowości, ponieważ wówczas można wykonywać kilka prac jednocześnie i posiadać wiele otwartych okien oraz programów (co w pracy jest często niezbędne). Do tworzenia prostych tekstów nadaje się nawet Polaris Office – inne, bardziej zaawansowane aplikacje można z łatwością ściągnąć. Jaki tablet posiada wszystkie te zalety?

Tablet Samsung Galaxy Tab S2

To ośmiordzeniowy tablet z wyświetlaczem Super AMOLED (2048 x 1536), o rozdzielczości CMOS 8.0 Mpix. Przekątna ekranu ma 9.7 cala. Tablet Samsung posiada nieco nietypowe rozmiary, które stanowią wielką zaletę – jest nieco szerszy, zatem ułatwia pracę (odczytywanie danych, przeglądanie stron, widok na tekst itp.). Proporcje 4:3 są naprawdę wygodne.

Tablet posiada funkcję wielozadaniowości, a do tego specjalnie do modelu Galaxy Tab S2 zostało stworzone etui z klawiaturą – dzięki czemu praca jest jeszcze łatwiejsza. Obudowa jest cienka i lekka, co ułatwia przenoszenie urządzenia (zmieści się w każdej torebce i neseserze, nie obciążając ich), a przy tym pamięć na tyle duża, aby zmieścić wszystkie dodatkowe aplikacje.

Lenovo Yoga Tablet 2

Nie tylko tablet Samsung nadaje się do pracy biurowej – niemal równie dobry jest produkt marki Lenovo, Yoga Tablet 2. Działa na systemie operacyjnym Windows 8.1, a do tego można go kupić ze sprzętową klawiaturą, przez co możemy go używać albo jako zwykł tablet, albo jak mały laptop. Procesor jest czterordzeniowy, a przekątna ekranu wynosi 10.1 cala.

Rozdzielczość ekranu to 1920 x 1200 Mpix, a kolejną wielką zaletą produktu Yoga Tablet 2 jest naprawdę solidna bateria – ten sprzęt pochodzi wiele godzin, zanim zaistnieje konieczność jego ładowania. Tablet jest nieco większy i cięższy od opisanego poprzednika, a przy tym wyświetlacz posiada tradycyjne wymiary – dlatego też tablet Lenovo znalazł się na drugim miejscu zestawienia.

ASUS Transformer Book T300 Chi

Firma ASUS zaserwowała użytkownikom interesujący model, ponieważ Transformer Book T300 Chi jest jednocześnie tabletem i laptopem – stąd też jego cena jest dosyć wysoka (blisko 3 tysiące złotych) i sprawia, że model trafił na trzecie miejsce rankingu.

Prócz ceny, do Transformer Book T300 Chi nie można mieć większych zastrzeżeń – posiada on odpinaną klawiaturę, która zamienia go bądź w tablet, bądź w laptopa (w zależności od naszych preferencji). To bardzo ułatwia pracę biurową! Oczywiście, przez to model jest jednak znacznie cięższy od poprzedników – jego waga to 1430 gramów. Przekątna wyświetlacza ma 12.5 cala, a systemem operacyjnym jest Windows 8.1. Propozycja od firmy ASUS na pewno przypadnie do gustu wielu osobom.

Related Articles