Praca w IT – to się opłaca!

Już za kilkanaście tygodni maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości, jednak co potem?  Staną przed trudnym wyborem obrania ścieżki, która zdeterminuje ich całe życie – będą musieli wybrać kierunek studiów, który będzie pasjonujący, a zarazem zagwarantuje pracę.

„Skończyłem studia – na pewno znajdę dobrze płatną pracę!” – tak, mówi sobie każdy absolwent uczelni wyższej, jednak rzeczywistość jest trochę inna.  Podczas wyboru kierunku studiów warto pomyśleć o przyszłości i zawodach, jakie będą pożądane na rynku pracy za kilka lat. Nie ujmując w żaden sposób, kierunkom humanistycznym i społecznym, najbardziej rozwojowymi i zapewniającymi zatrudnienie, są kierunki techniczne, a przede wszystkim związane z informatyką.

Powołując się na Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń [1], można śmiało stwierdzić, że wynagrodzenia w branży IT są bardzo atrakcyjne. Świadcząc jedynie usługi serwisowe w sektorze informatycznym można zarobić już 4 200 zł, z kolei osoby zajmujące się oprogramowaniem mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 6 200 zł. Jeśli chodzi o wynagrodzenia na wybranych stanowiskach w obszarze IT, to Web Developer może otrzymać miesięczne wynagrodzenie w wysokości 6 100 zł, programista C/C++ może zarobić 9 500 zł, a kierownik zespołu IT nawet 13 000 zł. Co więcej, na podobne wynagrodzenia może liczyć już osoba tuż po studiach, a wzrasta ono wraz z doświadczeniem i zdobytymi kompetencjami.

Które stanowiska są najbardziej pożądane i na jakie oferty najchętniej aplikują specjaliści IT? Według raportu sporządzonego w ramach trwającej kampanii rekrutacyjnej w branży IT – SUPERPRACA.it, najwięcej osób aplikuje na stanowiska z obszaru testowania aplikacji – 26%  wszystkich zgłoszeń stanowią, testerzy pragnący pracować w obszarach testów automatycznych oraz manualnych. 15 % stanowiły osoby aplikujące na stanowisko w obszarze IT helpdesk, prawie 14% stanowiły zgłoszenia związane z zarządzaniem projektami. Ciekawą informacją jest fakt, że blisko 10% aplikacji stanowili programiści, których aktualnie na rynku IT brakuje. Gotowość do pracy zgłaszali doświadczeni deweloperzy w technologiach takich, jak: Java, .NET czy Python.

Większość tych osób znalazła zatrudnienie,  gdyż są to stanowiska, które cieszą się największą popularnością na rynku komercyjnym. Można zauważyć, że rola testerów w procesie produkcji oprogramowania rośnie. Z kolei Project Managerowie byli, są i będą pożądani w branży IT, gdyż ich logiczne i strategiczne myślenie jest kluczowe w koordynowanym procesie prac nad konkretnym zadaniem w określonym czasie. Specjaliści IT helpdesk dbają o prawidłowe działanie sprzętu, oprogramowania, instalacji i ich konfiguracji. Wiedza i doświadczenie zapewniające możliwość przebierania w ofertach pracy dotyczy w głównej mierze programistów.

Aktualnie specjalistów IT potrzebują wszystkie sektory gospodarki, a zapotrzebowanie na ich umiejętności jest gigantyczne. Największy popyt jest oczywiście na programistów, którzy mogą pochwalić się znajomością języków obiektowych (np. Java, C++) oraz relacyjnych baz danych. Przyczyną takiej sytuacji są inwestycje firm w nowoczesne technologie, które stają się koniecznością dynamicznego rozwoju każdego przedsiębiorstwa.mówi IT Director w Connectis, Janusz Krzemiński.

Rynek branży IT jest wciąż nienasycony i z biegiem lat powstają kolejne odgałęzienia tego sektora, co skutkuje pojawianiem się nowych usług, a tym samym zawodów. Należy skupić uwagę na ogromnym zainteresowaniem technologiami mobilnymi, które ułatwiają wykonywanie czynności na wielu obszarach codziennego życia. Dlatego warto już teraz połączyć wiedzę informatyczną z technologiami mobilnymi i wdrażać swoje kreatywne pomysły w życie. Branża IT daje nieograniczone możliwości rozwoju i szansę naprawdę dużych zarobków. Praca w IT się  opłaca.

 

In : Tech

Related Articles