Raport walutowy – Co dalej ze złotym?

Raport walutowy. Co dalej ze złotym?

Ostatnie kilkanaście dni to mocna aprecjacja złotego. Taki stan rzeczy spowodowany był głównie czynnikami fundamentalnymi. Na rynku nastąpiła zmiana sentymentu i odwrócenie inwestorów od dolara, co doprowadziło do spadku jego ceny względem wielu aktywów. Od tego czasu podrożały m.in. metale szlachetne, ropa, miedź oraz waluty rynków wschodzących. Na zmianie sentymentu skorzystał też złoty i polska giełda. Dolar potaniał o około 4 proc., euro o około 1,5 proc., a frank szwajcarski o niecałe 3 proc. Jednak czy jest szansa na dalsze umocnienie naszej waluty?

Patrząc na fundamenty – jak najbardziej. Ostatnie słabsze dane z USA oddalają wizję pierwszych podwyżek stóp procentowych w tym kraju w najbliższych miesiącach, co wspierać będzie przecenę waluty amerykańskiej.  Istnieją również pewne „zagrożenia” co do dalszego umocnienia naszej waluty;  pytaniem pozostaje jaką politykę przyjmie EBC, tu jednak czasu jest jeszcze bardzo dużo, bo najbliższe posiedzenie dopiero 10 marca.  Obawy budzi również analiza techniczna.

W przypadku pary USD/PLN kurs dotarł do bardzo ważnego wsparcia w postaci  linii trendu wzrostowego oraz 38,2 proc. zniesienia fibo; ponadto ostatnia świeca dzienna – „młot” – sygnalizuje możliwe wzrosty kursu. W przypadku przebicia powyższego wsparcia złoty może dotrzeć nawet w okolice 3,86 PLN. Jednak jak zostało wspomniane powyżej – analiza techniczna wskazuje na duże prawdopodobieństwo wzrostów.

Para EUR/PLN ma w tej chwili mniejszy potencjał do spadku kursu i umocnienia naszej waluty, gdyż w przypadku dalszej deprecjacji dolara, rosnący kurs eurodolara będzie skutecznie blokował możliwość aprecjacji złotego na parze EUR/PLN.

W przypadku utrzymania obecnego sentymentu można też liczyć na umocnienie złotego wobec franka szwajcarskiego; tu jednak mocnym wsparciem pozostaje linia trendu wzrostowego.

Nasza waluta uzależniona jest w tej chwili głównie od czynników zewnętrznych. Jeżeli kolejne dni przyniosą nam wzrosty na głównej parze walutowej (EUR/USD) jest bardzo duża szansa na dalsze umocnienie złotego.

Michał Palenciuk
Analityk rynków finansowych
Macroinvest