System start-stop w samochodach. Jak działa i co daje?

System wyłączania i włączania silnika powoduje, że do powietrza przedostaje się mniejsza ilość spalin, a auto emituje mniejszy hałas.

System start-stop to jeden z najnowszych wynalazków, które można spotkać w nowoczesnych autach. Mowa o samochodach, których produkcja rozpoczęła się po 2015. Wyjaśniami, jak działa system start-stop i jakie są plusy jego użytkowania.

Start-stop w praktyce

Przypomnijscie sobie, czy przypadkiem stojąc na światłach nie widzieliście nowego auta, które nagle zgasło? Jak tylko zrobiło się zielone, to ni z tego, ni z owego silnik samochodu w mili sekundzie uruchomił się i odjechał? Obserwując taką sytuację byliście świadkiem działa systemu start-stop w praktyce.

Jak to działa? Otóż po włączeniu luzu i puszczeniu sprzęgła silnik automatycznie gaśnie. Kierowca nie musi wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Następnie, jeżeli naciśniecie pedał sprzęgła, silnik samoczynnie się uruchomi. W przypadku automatycznej skrzyni biegów, spowoduje to zwolniony pedał hamulca. W przypadku systemu start-stop nie ma mowy o tym, aby specjalnie przekręcać kluczyk w stacyjce.

Co to daje?

System wyłączania i włączania silnika powoduje, że do powietrza przedostaje się mniejsza ilość spalin, a auto emituje mniejszy hałas. Ekologiczne podejście w motoryzacji ma coraz większe znaczenie. Dlatego system start-stop wprowadzany jest przez większość liczących się producentów samochodów. Coraz więcej nowych aut wyposażanych jest w ten system. Jednak traktowany jest jako dodatkowe wyposażenie, za które trzeba dopłacić.

System start-stop uruchamia się automatycznie przy włączeniu silnika. Nie działa on jednak obligatoryjnie. Kierowca może go wyłączyć w dowolnej chwili za pomocą jednego przycisku. Czy będzie taka potrzeba? Raczej nie, bo system start-stop nie przeszkadza w użytkowaniu samochodu i nie zmienia nawyków jego prowadzenia. Używając go przyczyniamy się do ochrony środowiska. Mniejsza emisja spalin do atmosfery jest szczególnie ważna w dobie rozwoju technologii i pojawiania się na ulicach coraz większej liczby aut. Warto skorzystać z proekologicznych rozwiązań, które mają na celu zadbać także o nasze zdrowie.