Twardziele dla twardzieli

iRobot Corporation, amerykański pionier w dziedzinie produkcji rozwiązań robotycznych, wygrał dwa wojskowe kontrakty na dostarczenie robotów taktycznych. Amerykańskie korpusy Marines będą wspomagane przez iRoboty SUGV, natomiast amerykańska Marynarka przez iRoboty FirstLook. Łączna wartość kontraktów opiewa na kwotę 13,8 mln dolarów.

Amerykańska Marynarka (U.S. Navy) na swojego pomocnika wybrała lekkiego i wytrzymałego robota zwiadowczego iRobot 110 FirstLook. Robot pozwala osiągnąć lepsze rozeznanie w sytuacji poprzez wykonywanie misji zwiadowczych. Jego dodatkowe wyposażenie umożliwia manipulowanie przedmiotami lub przeprowadzenie misji unieszkodliwienia ładunków wybuchowych (poprzez podłożenie mniejszego ładunku i detonację z odległością). Dzięki iRobotowi FirstLook jego operator może wykonać wszelkie ryzykowne misje z oddalonego, bezpiecznego miejsca. Robot pokonuje wszelkie przeszkody na swojej drodzy m.in. schody. Jest odporny na wstrząsy, a na jego wyposażeniu znajduje się system kamer 360°. Obraz z kamer przekazywany jest na bieżąco do operatora.
W ramach kontraktu opiewającego na 4 mln dolarów, iRobot dostarczy roboty 110 FirstLook wraz z akcesoriami do końca lutego 2016 r.
Korpus piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych (U.S. Marine Corps) na swojego pomocnika wybrał z kolei większego iRobota 75 SUGV. Jest on znacząco większy i cięższy (13,2 kg bez ładunków) od modelu FirstLook, a mimo wszystko jest mobilny. Można łatwo transportować go w plecaku. Robot wyposażony jest w sprawne ramię manipulatora, które umożliwia łatwe przenoszenie ładunków o wadze do 7 kg. iRobot 75 SUGV umożliwia wejście w niebezpieczny, trudnodostępny teren bez narażania życia ludzkiego – jak we wszystkich robotach taktycznych operator znajduje się w bezpiecznej odległości.
W ramach opiewającego na 9,8 mln dolarów kontraktu, iRobot dostarczy roboty 75 SUGV wraz z akcesoriami do drugiego kwartału 2016 r.
Na świecie funkcjonuje ponad 5000 taktycznych iRobotów. Brały one udział w niezliczonej ilości akcji zwiadowczych, saperskich czy porządkowych, chroniąc i ratując ludzi. Zabezpieczały Mundial w Brazylii, pomagały w oszacowaniu rozmiarów klęski po awarii reaktora atomowego w Fukushimie czy też wspierały wojskowych podczas misji stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie.
Doświadczenia zdobyte przez kilkanaście lat tworzenia m.in. robotów taktycznych pozwoliły inżynierom iRobot na wykorzystanie niektórych rozwiązań w nowej kategorii sprzętu – robotów sprzątających – tak, aby były one jak najbardziej skuteczne.