W oczekiwaniu na dziecko

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Warto się do niego dobrze przygotować. Planujesz zostać mamą? A może już spodziewasz się dziecka? Jeżeli chcesz, aby Twoja ciąża rozwijała się prawidłowo, powinnaś wykonać zalecane szczepienia. Pomogą one wyeliminować zagrożenia, jakie niosą za sobą choroby zakaźne i ich powikłania, które często są niebezpieczne dla Ciebie oraz Twojego dziecka.

Plan: ciąża!

Do ciąży warto dobrze się przygotować. Odpowiednie badania i szczepienia pozwolą cieszyć się w pełni tym szczególnym okresem. Profilaktyka jest najważniejsza. Jeżeli planujesz ciążę, powinnaś zaszczepić się przeciwko:

  • Różyczce – stwarza wysokie ryzyko ciężkich uszkodzeń i wad rozwojowych płodu np. wad słuchu, wzroku, serca, problemów z rozwojem mowy, upośledzenia umysłowego czy deformacji kości;
  • Ospie wietrznej – zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, a także może prowadzić do urodzenia malucha z bliznami na skórze, deformacją kończyn, zaburzeniami wzroku lub ośrodkowego układu nerwowego;
  • Tężcowi, błonicy, krztuścowi – napadowy kaszel i wymioty, towarzyszące krztuścowi, mogą prowadzić do drgawek i bezdechu, a te z kolei – do niedotlenienia mózgu;
  • Grypie – może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, a także wpłynąć na zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka, z czym związane jest ryzyko zaburzeń neurologicznych i intelektualnych, niskiego wzrostu oraz problemów endokrynologicznych;
  • Wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) – zarażenie wirusem w ciąży może spowodować przeniesienie zakażenia na dziecko jeszcze w trakcie życia płodowego lub podczas porodu. Zakażenie wirusem może prowadzić do marskości wątroby i raka wątroby.

9 miesięcy pod ochroną

Jeżeli już jesteś w ciąży, a nie wykonałaś zalecanych szczepień, wciąż możesz zaszczepić się przeciwko grypie i WZW typu B. Są to szczepienia bezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Pozostałe szczepienia możesz wykonać po porodzie.

„Pacjentkom planującym ciążę rekomendujemy zaszczepienie się przeciwko tym chorobom, które nabyte podczas ciąży, mogą spowodować jej utratę lub powstanie wad rozwojowych dziecka. Będąc w ciąży, wciąż można wykonać szczepienie przeciwko grypie i WZW typu B. Pozostałe szczepienia warto uzupełnić po porodzie, aby stworzyć ochronny kokon wokół dziecka. Właściwe postępowanie należy ustalić z lekarzem.”  Dr. n. med. Lidia Walczak, ginekolog ze Szpitala Medicover.

O szczegóły szczepień zapytaj swojego lekarza prowadzącego Na szczepienia możesz umówić się również do dowolnego Centrum Medicover, pod numerem 500 900 500.

Related Articles