Warszawa jak Berlin?

Warszawa wg badań jakości życia znajduje się obecnie na 79 pozycji. Ma jednak przed sobą perspektywy rozwoju i za kilkanaście lat – jak zgodnie stwierdzili uczestnicy Warsaw Days 2015 – jakość i standard życia w stolicy Polski powinny być już porównywalne z Berlinem.

Zastępcy prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz i Michał Olszewski, biorący udział w konferencji, opowiedzieli o priorytetach na najbliższe lata – powstrzymaniu procesu rozlewania się miasta na przedmieścia i konieczności uzupełnienia zabudowy w centrum. Zepewnili również, że miasto rozumie potrzebę kreowania dobrze urządzonych przestrzeni publicznych i takie miejsca w stolicy będą sukcesywnie powstawały. To odpowiedź na postulaty mieszkańców, którzy oczekują czegoś więcej niż tylko podstawowej infrastruktury czy sprawnie działającej komunikacji. Równie istotna dla nich jest bowiem jakość ogólnodostępnych terenów miejskich – placów, skwerów czy parków. I jak zauważyli prelegenci, aspiracje warszawiaków w tym zakresie są coraz większe.

O atrakcyjności miasta mówił również gość specjalny z Berlina (który zajmuje 14 miejsce w zestawieniu – jakość i standard życia) – Engelbert Luetke Daldrup, sekretarz stanu do spraw budownictwa i mieszkalnictwa Berlina, który jako modelowy przykład przywracania funkcji miejskich miejscom, które wcześniej ich nie posiadały mimo centralnej lokalizacji, wskazał plac Poczdamski.

Zdaniem Pawła Putkowskiego, prezesa Oddziału Warszawskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, warto, aby to właśnie miasto dawało impuls, który następnie pozwoli inwestorom na realizację projektów, których efektem będą rozwiązania korzystne zarówno dla miasta i jego mieszkańców, jak i dla biznesu.

***

Tegoroczna edycja konferencji Warsaw Days odbyła się pod hasłem „Warszawa – miejsce do życia” i została poświęcona kierunkom rozwoju Warszawy – budownictwu mieszkaniowemu i biurowemu, a także komunikacji i planom rewitalizacji. Uczestnicy poznali również preferencje warszawiaków dotyczące miejsca zamieszkania oraz interpretacje socjologiczne ich wyborów. Konferencję zorganizował Oddział Warszawski PZFD we współpracy z miastem.

Więcej informacji: www.warsawdays.pl

Related Articles