Wideorekrutacja a komunikator wideo

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest nowoczesne i pozwala na minimalizację kosztów związanych z rekrutacją. Oba narzędzia są zróżnicowane i funkcjonują na innych zasadach. Żeby dobrze je wykorzystać i poprawić warunki pracy rekrutera, najlepiej na początku zapoznać się z różnicami i wybrać odpowiednią dla siebie formę.

Komunikatory wideo pozwalają na kontakt z Kandydatem w dowolnym miejscu i porze. Tak samo sytuacja wygląda z wideorekrutacją. Nie ma potrzeby wybierania się w niekiedy długie i męczące podróże. Również w przypadku wideorekrutacji ograniczenia związane z czasem i miejscem rozmowy zostają pokonane. Rekruter wraz z kandydatem ustalają dogodne warunki rozmowy wideo, tak, by obie strony mogły czerpać z niej same korzyści.

Do tego momentu wideorekrutacja i komunikatory wideo wykazują podobieństwo. Jeśli bliżej się im przyjrzymy, zauważymy jednak, że różnią się od siebie w kluczowych kwestiach. Co prawda w obu przypadkach mamy styczność z wirtualną rozmową, ale w jednym z nich możemy mieć nad nią większą kontrolę. Mowa tutaj o wideorekrutacji.

Istnieje możliwość zaplanowania pytań, które firma chce zadać kandydatowi. Co więcej, kandydat ma możliwość wzięcia udziału w próbnej rozmowie i przygotowania się do właściwego udzielenia odpowiedzi. W wideorekrutacji łatwo jest określić ilość podejść Kandydata do nagrania. Różnicą jest również to, że w rozmowie za pomocą komunikatorów wideo nie można ustalić czasu na udzielenie odpowiedzi przez kandydatów. Dlatego też z pewnością trudniej jest zapanować nad przebiegiem rozmowy i czasem jej trwania.

Dla HR-owców wartością jest to, aby móc wielokrotnie odtwarzać rozmowę wideo, przeanalizować ją na spokojnie i spojrzeć na jej wynik z dystansem. W ten sposób można dzielić się nagranym materiałem oraz przesyłać go dalej w celu konsultacji. Co więcej, w wideorekrutacji nie brakuje miejsca na employer branding. Profesjonalny wizerunek przyszłego pracodawcy można zbudować chociażby za pomocą dodania krótkiego filmu opowiadającego o historii bądź profilu firmy. W ten sposób kandydat już na początku zapozna się z miejscem, w którym być może będzie pracować.

Wideorozmowy coraz częściej są stosowane podczas procesów rekrutacyjnych. Nalezy pamiętać o tym, że wybór właściwego narzędzia jest kluczowy w kontekście znalezienia odpowiedniego pracownika i tym samym odniesienia sukcesu. Dlatego też warto przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” zanim podejmie się słuszną decyzję i w dalszej kolejności cieszyć się przeprowadzeniem efektywnej rekrutacji.

 

Smart MBC

Related Articles