Wiosna w pełni – uważaj na kleszcze!

Wiosną i latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu: spacerując, biegając i jeżdżąc na rowerze. Należy pamiętać, że narażeni jesteśmy na kontakt z kleszczami, które aktywne są od wczesnej wiosny. Warto pomyśleć o odpowiednich szczepieniach ochronnych.

Jak unikać kleszczy:

  • Do lasu ubierz się odpowiednio – długie nogawki spodni i długi rękaw bluzki może uchronić przed kontaktem kleszcza ze skórą
  • Stosuj preparaty ochronne odstraszające kleszcze
  • Po powrocie do domu obejrzyj dokładnie całe ciało

W przypadku ugryzienia przez kleszcza istnieje ryzyko wystąpienia kleszczowego zapalenia mózgu. Wirus wywołuje neuroinfekcję, najczęściej zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Szczepionka może uratować nasze zdrowie.

O objawach kleszczowego zapalenia mózgu mówi dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie:

– W ciągu 7 dni od ugryzienia przez kleszcza, u chorego pojawiają się objawy grypopodobne – gorączka, dreszcze i bóle mięśni. Organizm może zwalczyć wirusa samoistnie. Jednak w wielu przypadkach dochodzi do rozwoju zapalenia opon mózgowych, zapalenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Warto się zaszczepić, aby uniknąć zakażenia.

Zaszczep siebie i swoją rodzinę jeśli:

  • spędzacie aktywnie czas w parkach, lasach, na wsi lub na kempingu
  • zbieracie grzyby i jagody
  • żeglujecie, uprawiacie turystykę pieszą lub rowerową

O szczepieniu warto pomyśleć w każdym momencie. Latem można skorzystać z tak zwanego szczepienia przyspieszonego. – Szczepienie przyspieszone polega na przyjęciu drugiej dawki szczepionki już po 14 dniach od pierwszej. Osiągamy wtedy 95% odporności na wirusa. Trzecią dawkę należy przyjąć po około pół roku. Wykonanie pełnego szczepienia zabezpiecza nasz organizm na 3 do 5 kolejnych lat – wyjaśnia lekarz rodzinny, dr Ewa Kaszuba z Centrum Medycznego Falck.

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dorosłych

Szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dla dzieci