Właściwie przeprowadzona termomodernizacja budynku pozwoli zmniejszyć jego zapotrzebowanie energetyczne i znacznie ograniczyć koszty ogrzewania

Szybkie wychładzanie pomieszczeń zimą i coraz wyższe rachunki za ogrzewanie to symptomy źle zbilansowanej gospodarki cieplnej budynku. Za utratę ciepła najczęściej odpowiedzialne są źle zaizolowane dachy, ściany zewnętrzne, fundamenty, nieszczelne okna i drzwi, a także wady systemu wentylacji. Problem można zlikwidować poprzez przeprowadzenie termomodernizacji. Pozwoli ona zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku i znacznie ograniczyć koszty utrzymania prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. Prace najlepiej zacząć od audytu energetycznego.

Mimo że termomodernizacja jest przedsięwzięciem na dużą skalę, to stanowi ona pewną inwestycję, która wraz z każdą kolejną zimą będzie przynosić same korzyści.

– Podstawowym sygnałem tego, że musimy wykonać w naszym domu termomodernizację, jest to, że dużo płacimy za ogrzewanie. Czyli to jest to, co nas bije po portfelu, ale oczywiście są również takie sygnały, które możemy zobaczyć, czyli np. pleśń czy grzyby, które pojawią się na ścianach, wykraplanie na oknach – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Henryk Kwapisz, ekspert ISOVER Polska.

Prace mające na celu zrównoważenie bilansu cieplnego należy dobrze zaplanować i skonsultować z profesjonalistą, który najpierw przeprowadzi audyt energetyczny. Pozwoli on określić, co jest przyczyną zbyt dużego zapotrzebowania na energię i które elementy budynku powinny być poddane renowacji lub wymianie.

– Audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji jest bardzo wskazany. To nie jest duży koszt, podstawowa wizyta audytorska to około 100 zł, a prawdziwy pełen audyt to około 500–1000 złotych. Ale dzięki audytowi dowiemy się bardzo precyzyjnie, co powinniśmy i w jakiej kolejności zrobić – tłumaczy Henryk Kwapisz.

Nie wystarczy jedynie wymiany okien, kaloryferów lub kotła. Jeśli inny element domu szwankuje, to nawet dodatkowe źródło ciepła nie ograniczy jego utraty. Przede wszystkim trzeba więc zadbać o prawidłową izolację.

– Żeby osiągnąć w domu lepszy komfort cieplny, musimy zaizolować ściany, dach, podłogę i wymienić okna. Pamiętajmy o tym również, żeby wszelkie instalacje były bardzo efektywne i na samym końcu, nie zapominajmy o tym, że źródło ciepła też powinno mieć odpowiednią sprawność – mówi Henryk Kwapisz.

Duże znaczenie ma też jakość materiałów, które zostaną użyte do termomodernizacji. Tylko solidne, sprawdzone i przede wszystkim odpowiednio dopasowane do specyfiki izolowanej powierzchni produkty mogą zapewnić zrównoważony bilans energetyczny domu.

Fachowcy tłumaczą, że najważniejszą korzyścią z przeprowadzenia termomodernizacji jest to, że znacznie zmniejszą się rachunku za ogrzewanie. Poza tym bez względu na porę roku będzie można się cieszyć komfortem cieplnym i przytulną atmosferą.

Newseria.pl

Related Articles