Wszystko co trzeba wiedzieć o menopauzie

Menopauza – kiedy?

Menopauza dosięga kobiet między 45 a 55 rokiem życia, z czego typowym dla niej czasem są okolice 50 i 51 roku życia. Czas przekwitania może trwać kilka lat i dzieli się go na trzy etapy:

 • okres premenopauzalny – to czas, gdy kobieta nadal miesiączkuje, ale odczuwa już objawy nadchodzącej menopauzy,
 • okres okołomenopauzalny – wystąpienie ostatniej miesiączki, zazwyczaj ok. 50 roku życia,
 • okres postmenopauzalny – czas po roku od ostatniej miesiączki.

Okres premenopauzalny

To przeważnie najbardziej uciążliwy z etapów klimakterium. Premenopauza może trwać nawet ok. 10 lat, dlatego warto znać jej objawy na długo przed 50 rokiem życia. W związku ze zmniejszoną produkcją progesteronu i często zwiększonym wydzielaniem estrogenu w organizmie kobiety, może ona odczuwać szereg nieprzyjemnych dolegliwości, zarówno fizycznych jaki i emocjonalnych:

 • wahania nastroju i nadmierna pobudliwość (w tym niczym niespowodowany płacz oraz trudności z zapamiętywaniem), w niektórych przypadkach również depresja,
 • zdenerwowanie i zmniejszona odporność na stres,
 • nocne poty i zaburzenia snu,
 • zaburzenia miesiączkowania (nieregularne cykle, występowanie plamień przedmiesiączkowych, skracanie się cyklu, zbyt obfite lub skąpe krwawienia),
 • nagłe uderzenia gorąca,
 • spadek libido,
 • problemy z koncentracją, częste zawroty i bóle głowy,
 • brak energii,
 • suchość pochwy i dyspareunia (ból podczas stosunków),
 • problemy z pęcherzem i nietrzymanie moczu,
 • przybieranie na wadze.

Okres okołomenopauzalny

To moment wystąpienia ostatniej miesiączki (menopauzy). Rzeczywiste nadejście menopauzy stwierdza się, gdy w ciągu 12 miesięcy po ostatniej miesiączce nie pojawiło się krwawienie – dlatego też datę nadejścia menopauzy ustala się wstecz. Po roku od ostatniej miesiączki, z medycznego punktu widzenia, uważa się kobietę za bezpłodną.

Okres postmenopauzalny

W tym czasie jajniki kobiety definitywnie przestają wytwarzać jajeczka i kobieta staje się niezdolna do spłodzenia dziecka. Czas postmenopauzy i wygasanie czynności hormonalnych mogą trwać nawet kilka lat i przebiegać podobnie do pierwszego etapu przekwitania – premenopauzy.

Gdy menopauza przychodzi za wcześnie

Zdarza się, że menopauza dosięga kobiet jeszcze przed ukończeniem 40 roku życia. Miesiączka zanika, pojawiają się pierwsze objawy klimakterium. Kobieta, która nie miesiączkuje od 4 miesięcy, a nie obchodziła jeszcze 40 urodzin – powinna zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie zbyt wczesnych zaburzeń hormonalnych.

Klimakterium – leczenie

Objawy menopauzy osiągają, w zależności od pacjentki, różne nasilenie. Gdy dolegliwości stają się uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zgłosić się do lekarza ginekologa po rozwiązanie problemu. Po obszernym wywiadzie lekarskim, badaniu ginekologicznym oraz analizie aktualnych wyników badań, ginekolog może zalecić pacjentce odpowiednią formę terapii w okresie przekwitania. Przy braku przeciwwskazań, najefektywniejszą z nich, jest HTM czyli hormonalna terapia menopauzalna. Wyrównuje ona poziom hormonów w organizmie pacjentki. Jednocześnie zaleca się odpowiednio zbilansowaną dietę oraz ruch. Połączenie tych trzech elementów pozwoli przejść przez menopauzę łagodnie. W niektórych przypadkach konieczne może być wprowadzenie psychoterapii, leków antydepresyjnych, leczenia nadciśnienia tętniczego oraz innych objawów. Leczenie w trakcie menopauzy powinno przebiegać pod stałym nadzorem lekarza!

Rada eksperta:

Każda kobieta inaczej przechodzi menopauzę. Warto zatem wszelkie dolegliwości, jak i wątpliwości, skonsultować z lekarzem ginekologiem. Wspólnie ustalony sposób łagodzenia objawów przekwitania sprawi, że menopauza nie będzie dla pacjentki trudnym doświadczeniem – radzi Leszek Czekański – lekarz ginekolog (Radomskie Centrum Ginekologiczno-Położniczne).

Konsultacja merytoryczna: Leszek Czekański – lekarz ginekolog (Radomskie Centrum Ginekologiczno-Położniczne). www.ginmed.com

In : Kobieta