Wybierz mądrze, czyli wypełnić PIT u księgowej czy w domu?

Do końca lutego 2016 pracodawcy mają czas na wysłanie PIT-u 11. Gdy tylko go otrzymasz, postaraj się wypełnić i odesłać do urzędu skarbowego – będziesz miał pewność, że wysłałeś rozliczenie na czas i nie będziesz musiał sobie nim więcej zawracać głowy.

Nie czekaj z rozliczeniem na ostatni moment

Rozliczenie PIT najlepiej wysyłać zaraz po otrzymaniu PIT-u 11 od pracodawcy. Jeżeli odłożymy to na później, możemy później o nim zapomnieć. Wielu Polaków tak robi, że zostawia rozliczanie na ostatnią chwilę. To złe podejście, które skutkuje błędami w zeznaniach. W pośpiechu niektórzy źle wypełniają konkretne rubryki, zapominają się podpisać itp. To skutkuje koniecznością nanoszenia poprawek. Dla osób, które otrzymują zwrot z podatku, może to oznaczać kilka miesięcy dodatkowego czekania na gotówkę.

Jak rozliczyć PIT?

Rozliczenie PIT można wykonać:

  • samodzielnie – ręcznie w domu, przez internet przy pomocy programu do rozliczeń podatkowych,
  • w biurze podatkowo-księgowym.

Wielu z nas, jeżeli nie ma doświadczenia z liczeniem i boi się błędów, korzysta z pomocy księgowych. Obecnie nie jest to wcale konieczne. Jeżeli wybierzemy rozliczenie PIT przy pomocy programu PIT, nie będziemy musieli obawiać się o błędy. Wypełnianie druku PIT odbywa się z pomocą programu, który wylicza wartości za nas oraz wskazuje te kolumny, które muszą zostać wypełnione. Ryzyko popełnienia błędu jest minimalne.

Oszczędzaj pieniądze i wypełniaj sam

Deklarację podatkową za rok 2015 musimy złożyć w urzędzie skarbowym do 2 maja 2016 roku. Spóźnienia mogą być karane mandatem. Posiadając odpowiedni program, rozliczenie PIT staje się proste i szybkie. Jedyne, co sam musisz wpisać to m.in. imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, kwotę przychodu i koszty jego otrzymania, wpłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Od lutego masz dużo czasu, aby spokojnie zobaczyć, że sam poradzisz sobie z rozliczeniem i tym samym zaoszczędzisz pieniądze, które wydałbyś na usługi biura podatkowego.

Pamiętaj o 1 % podatku

Wypełniając deklarację nie zapomnij, aby podzielić się podatkiem z potrzebującymi. Wystarczy, że w odpowiednią kolumnę wpiszesz numer KRS, program sam wyliczy kwotę, która będzie odpowiadała 1 % twojego podatku. Możesz pomóc zagrożonym zwierzętom i środowisku (WWF), dzieciom (Dzieci Niczyje, Nie Jesteś Sam, Polsat itd.). Możesz także wspomóc organizacje pomagające w walce z chorobami, np. rakiem, walczące o pokój na świecie, wspierające dzieci z Trzeciego Świata itd. Wybierz zgodnie z własnym sumieniem. Twój 1 % może uratować komuś życie, a ciebie to nic nie kosztuje, bo pieniądze są zabierane z podatku należnego fiskusowi.

Related Articles