Wyrok sądu w Berlinie a MiLoG – czy sytuacja przewoźników jest już jasna?

Niestety nadal brak rozwiązania dla sytuacji polskich przewoźników w obliczu MiLoG. Kwestia obowiązkowej płacy minimalnej nieznacznie się rozjaśniła po niedawnym wyroku berlińskiego sądu.

Dodatki do pensji od początku były bardzo istotne, gdyż polski kierowca obok stawki zasadniczej ma jeszcze m.in. dietę, która często jest znaczącym zastrzykiem finansowym. Sąd uznał, że możliwe jest zaliczenie dodatków na poczet płacy minimalnej, o ile nie jest to np. premia za osiągnięcia ani zwrot kosztów poniesionych przez pracownika. Dieta nie stanowi żadnej z powyższych, więc jest wolna od ograniczeń.

Jest to dobra wiadomość w aktualnej sytuacji firm z branży TSL. Przypominamy, że ostatnie dni nie przyniosły wiele nowego poza listem „Transport i Logistyka Polska” do Angeli Merkel, gdzie ukazano niezgodność MiLoG z prawem niemieckim i traktatem o funkcjonowaniu UE.

Czekamy na rozstrzygnięcie tego problemu przez Komisję Europejską oraz na odzew, który TLP skierował do Angeli Merkel. Pojawił się promyk nadziei na pozytywne zakończenie sprawy i powrót do normalności w naszej branży. – komentuje Hubert Szawaryński, Prezes Zarządu HiT Transport (www.hittransport.pl).

In : Biznes