Zadbaj o rozwój dziecka – czytaj mu regularnie

Badania wykazały, że czytanie wpływa pozytywnie na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka. Jeśli chcemy, aby miało ono szerokie zainteresowania, dobrą pamięć, rozbudzoną wyobraźnię i bogate słownictwo, a także z łatwością przyswajało wiedzę, warto robić to jak najczęściej.

Jak podkreśla Grażyna Piotrowska, czytać dzieciom powinniśmy od ich najmłodszych lat, najlepiej już od kołyski. Warto robić to regularnie, przynajmniej przez godzinę dziennie, nawet gdy nasza pociecha nauczy się czytać.

Bardzo ważne jest to, jak podejdziemy do lektury. Nie należy czytać dziecku tylko po to, żeby usnęło ani dla własnego czystego sumienia. Powinniśmy robić to w taki sposób, aby zrozumiało, o czym mowa w książce. Trzeba też wiele tłumaczyć – zaleca ekspertka.

Co czytać dzieciom? Najlepiej sprawdzą się bajki, takie jak np.: „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Kot w butach” czy „Królewna Śnieżka”. Warto sięgać także po nowe pozycje.

Jeśli brakuje nam czasu na regularne czytanie naszej pociesze, możemy kupić książki w postaci audiobuków. Nie będą one jednak w stanie zapewnić aż takich korzyści, jakie płyną z czytania książek tradycyjnych.

infoWire.pl

Related Articles