Zakrzywiony ekran w smartfonie

Ostatnimi czasy coraz powszechniej słyszy się o matrycach wytwarzanych w technologii curved, czyli zakrzywionych. Standard ten spotyka się coraz częściej głównie w telewizorach, jednak to nie jedyne urządzenia, które oferują swoim użytkownikom wyjątkowe doznania wizualne. Technologia zakrzywionego ekranu, lobbowana głównie przez Samsung i LG, coraz śmielej wchodzi bowiem w segment smartfonów. Czemu producenci decydują się na taki krok?

Kształt twarzy

Mało kto mógłby pomyśleć, że projektanci telefonów komórkowych biorą pod uwagę taki parametr, jakim jest kształt twarzy. A jednak. Koreańscy producenci telefonów obliczyli, że przeciętna długość policzka wynosi 107,97mm. Dzięki odpowiedniemu zakrzywieniu ekranów, dostępnych w telefonach Samsung, urządzenie lepiej dopasowuje się do kształtu kości policzkowej i polepsza parametry dźwięku, który dociera z ust do mikrofonu.

Kilka nowinek

W przypadku smartfonów Samsung, których najlepiej sprzedawanym reprezentantem w tej grupie jest Samsung S6 Edge, zakrzywienie ekranu pozwoliło wprowadzić kilka nowinek technicznych – udogodnień dla użytkowników. Wygięta linia obudowy urządzenia pozwoliła na zastosowanie funkcji takich jak Gravity Effect, która ułatwia integrację z wyświetlaczem poprzez jego przechylanie. Kolejny „bajer” stanowi Bounce UX, który umożliwia kontrolowanie odtwarzania muzyki poprzez dotknięcie prawej lub lewej krawędzi telefonu – takie wirtualne, boczne przyciski.

W telefonach Samsung można spotkać jeszcze funkcję Side Mirror, która zapewnia dostęp do galerii zdjęć lub filmów poprzez przechylanie urządzenia w prawą lub lewą stronę.

Ciekawą i bardzo przydatną funkcją telefonów z matrycą w technologii curved jest Roll Effect, który pozwala na sprawdzenie podstawowych kwestii, takich jak nieodebrane połączenia lub stan baterii przy wyłączonym ekranie głównym.

Lepsze doznania wizualne

Jeśli chodzi o design telefonów z zakrzywionym ekranem, to zdania są podzielone. Niektórzy uważają S6 Edge za wzór do naśladowania, inni natomiast wolą bardziej klasyczne, płaskie kształty. Nie należy się tu jednak dziwić – nowatorstwo ma zawsze ciężkie początki, niezależnie o jakiej dziedzinie życia mówimy.

Wspomnianemu S6 Edge nie można jednak odmówić niesamowitej jakości wyświetlania. Dzięki zakrzywionej matrycy, znacznie zmniejsza się ilość odbijającego się od ekranu światła z otoczenia. Sprawia to, że użytkownik takiego telefonu nie musi co i rusz zwiększać jasności ekranu, co przy nowoczesnych telefonach znacznie wpływa na długość pracy baterii.

Pewniejszy uchwyt

Producenci telefonów komórkowych z zakrzywionym ekranem uważają, że taki design znacznie poprawia chwyt telefonu i nie męczy rąk w trakcie jego obsługi. Dłoń przylega bowiem do obudowy większą powierzchnią, nie zaś tylko do prawej i lewej krawędzi. Eksperci wskazują również na pełniejszy komfort użytkowania, także jeśli mowa o prywatności. Osobom postronnym, czy to w autobusie, czy to w pracy, dużo ciężej jest podejrzeć zawartość zakrzywionego ekranu.

Related Articles